Çin Silahlı Kuvvetleri'nin incelenmesi
The study of Chinese Military Forces
- Tez No: 258242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çin'in son yıllardaki bölgesel, ekonomik ve politik bir güç olarak artan küresel etkiyle hızla yükselişi günümüzün stratejik manzarasında bölge ve dünya için önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Çin çıkarları açısından çok değerli bir araçtır. Örgüt Çin'e güvenlik sağlayan bir mekanizma olmanın dışında aynı zamanda, Orta Asya ile ilgili konulara dâhil olmasını sağlayan bir kanal, Orta Asya ülkeleri ile politik, ekonomik, askeri ve enerji alanlarında bir işbirliği zemini oluşturmaktadır. ŞİÖ bünyesindeki ciddi gelişmelere karşın henüz çözümlenemeyen sıkıntılar da vardır ve Rusya ile Çin arasındaki örtülü mücadele devam etmektedir.ŞİÖ içerisindeki son gelişmeler göz önüne alınırsa, önümüzdeki dönemde Çin'in Orta Asya'da daha güçlü bir stratejik pozisyon elde etmek ve sınırları ötesindeki ABD askeri varlığına son vermek için çabalarına devam edeceği söylenebilir.Geçtiğimiz 10 yıl boyunca Çin savunma sanayi 21.yy. muharebelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek stratejik bir modernizasyon programına odaklanmıştır. Çinli Askeri liderler Halkın Kurtuluş Ordusu (HKO) harp doktrinini uzay ve bilgi teknolojileri ile muharebenin gerektirdiği diğer stratejik boyutlarda yapılan modernizasyon gereğince yeniden düzenlemişlerdir.HKO ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasındaki askeri ilişkiler yavaş gelişmekle birlikte sadece askeri personel değişimiyle sınırlıdır. İki ülke arasında savunma sanayi alanında ilişkiler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
China?s rapid rise over recent years as a regional political and economic power with growing global influence is an important element in today?s strategic landscape, one that has significant implications for the region and the world.The Shanghai Cooperation Organization (SCO) serves as an invaluable tool for Chinese interest. The SCO not only provides China with a security protection mechanism but also constitutes an established channel to participate in Central Asian affairs and a platform to cooperative with a Central Asian counters in political, economic, military, and energy spheres. Despite some substantial progress, there are still large drawbacks with the SCO and hidden power struggles beetween Russia and China is continuing.Considering currrent developments in SCO, it can be assumed that China will continue its efforts to hold a beter strategic standing in Central Asia and its attempts to conclude U.S. military presence beyond its eastern borders.During the last decade, the Chinese defense-industry has initiated a focused strategic modernization program to meet the requirements of 21st century warfare. Chinese military leaders, readjust the People?s Liberation Army (PLA) warfare doctrine requiring the modernization of its space and information technologies and other strategic dimensions of warfare.Military ties between the PLA and Turkish Armed Forces(TAF), are slowly growing, but remain limited to the realm of military personnel exchanges. Relations on defense industry beetween two countries can be improved.