Elektronik ticaret ve KOBİ'lerin rekabet gücü
Electronic commerce and competitive advantages of SME?s
  1. Tez No: 258241
  2. Yazar: ÖZCAN CEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnternet kullanımın yaygınlaşmasıyla etkisi her geçen gün katlanarak büyüyen elektronik ticaret özellikle 2000'li yılların başından itibaren beklentilerin de ötesinde bir hacme ulaşmıştır. Elektronik ticaret alış verişin yeni bir yolu olmanın yanısıra özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelere sunduğu verimlilik, maliyet ve erişilebilirlilik gibi avantajlar bu işletmelerin uluslar arası pazarlara girişini kolaylaştırmakta, büyük işletmeler ile rekabet edebilme şansını arttırmaktadır.Elektronik ticaretin hızla büyüyen etkisi ve etkinliği günümüzde KOBİ'lerin rekabet gücünü etkilemekle kalmayıp bununla beraber önümüzdeki yıllarda rekabetin vazgeçilemez unsurlarından biri olacaktır. Bunun için işletmelerin elektronik ticaretin yapısını ve işleyişini hızla kavrayıp gerekli altyapı ve teknik yatırımları kurmaları KOBİ'lerin küresel rekabette yer almaları açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce which its effect grows increase incrementally by use of internet with wide spread has reached a volume beyond the expectations since the beginings of 2000s. Besides being a new way of trading, it enables SME?S entering into the international markets and increases the chance of SME?s competing against bigger enterprises with its advantges of productivity, cost and accessibility.Rapidly growing impact and effectiveness of electronic commerce not only redound competitive strength of SMEs but also it will be indispensable element of competititon. Thus, it has a big importance to establish an effective knowledge management also needs an infrastructure in terms of being exist in global competition.