Konferans mekânları ve insan gereksinimleri
Conference halls and human necessities
  1. Tez No: 258272
  2. Yazar: DORUK GÜRSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlığın, tehditkâr etkenlerde barındıran dış çevreden uzaklaşmak ve korunmak için yarattığı mekân kavramı, Paleolitik Çağ'dan günümüze kadar durmaksızın gelişimini sürdürmüştür. Zaman içerisinde gelişen insanlık ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar, insanı mekân kavramına ilkel dürtülerimizden olan korunma içgüdüsünden daha derin bir yaklaşıma itmiş ve insan, kimlik sahibi mekânlar kurgulamaya başlamıştır. Böylelikle insanlık, farklı kimlikler barındıran mekânlar yaratmış ve bu mekânların estetik, işlev ve insan psikolojisi olguları eşliğinde şekillenmesi gerektiğinin bilincini kavramıştır. Bu süreç, pek çok mekân gibi, odak noktalı performans mekânlarının da yaratılmasını sağlamıştır. Antik Yunan'da doğan ve Antik Roma'da olgunlaşan bu mekânlar günümüz konferans mekânlarının temellerini oluşturmaktadır.Konferans mekânları, odağında sözlü veya görsel eylem sahibi kişi veya kişilerin bulunduğu ve sayıları onlardan başlayıp yüzlere varan izleyici/dinleyici kitlesine çeşitli sunumların yapıldığı mekânlardır. Bu mekânlar oluşturulurken, birey psikolojisi kadar sosyal psikolojinin de ele alınması ve mekân kimliğinin yaratılabilmesi için farklı disiplinlerin bir arada yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle konferans mekânları tasarlanırken insan psikolojisi ve fizyolojisi odak alınarak, konferans mekânlarında planlama ilkeleri, ışık kullanımı, renk uygulamaları, doku ve malzeme uygulamaları, akustik ve iklimlendirme ele alınmalıdır.Konferans mekânlarında planlama ilkeleri, eylem sahibi kişi veya kişilerin, dinleyici/izleyici kitlesinin ve sirkülasyon alanlarının doğru yerleşimini kapsamaktadır. Işık kullanımı, mekân işlevselliği, kullanıcıların mekân oryantasyonu, vurgu elemanı ve figür-zemin ilişkisi açısından incelenmiştir. Konferans mekânlarında renk uygulamaları, vurgulanmak istenen özel alanlara yönelik çalışmalar, mekân genelinde oluşturulacak renk skalası, aydınlatmaya katkıları ve mekân kullanıcıları üzerindeki etkileri yönünden ele alınmıştır. Malzeme ve doku seçimleri, vurgu elemanı, mekânda görsel ve dokunsal sıcaklığın sağlanması, hijyen ve kullanılabilirlik açısından irdelenmiştir. Konuşma odaklı bir mekân olan konferans mekânlarında akustik, konuşmacıların mekân kullanıcıları tarafından anlaşılabilirliği ve mekân işlevselliğine katkısı yönünden incelenmiştir. Son olarak, temiz hava sirkülasyonunun da dikkate alındığı iklimlendirme ile ideal sıcaklık ve nem değerleri oluşturulmuştur.Bu kavramlar, yazılı/görsel kaynaklardan ve gözlemlerden edinilen bilgiler, yapılan yorumlar ışığında ele alınmış ve mekân kullanıcılarının psikolojileri ve fizyolojileri açısından değerlendirilip, ideal konferans mekânı tasarımı için kriterler belirlenmiştir. Belirlenen kriterler ışığında da, Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Kampüsü'nde bulunan ?K Salonu? örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of space created by mankind for purposes of getting isolated and protected from the threatening outside environment has continued its development from Paleolithic Age till today. In time as humanity improved and its needs developed, mankind adopted a deeper approach to the primitive concept of shelter and started to design living spaces which have spatial identities. So humanity grasped the idea that creation of living spaces should take aesthetics, functionality and human psychology into consideration. This process enabled men to create focal pointed performance spaces. These spaces which were born in Ancient Greece and developed in Ancient Rome constituted the foundations of today?s conference halls.Conference halls are spaces where people make presentations to a mass audience whose numbers vary from tens to hundreds. Psychology of society and individuals should also be considered in constructing these halls and various disciplines are needed to be conducted together for the hall to maintain its identity. Planning principles, use of light, color applications, texture and material applications as well as acoustics and climate control should be taken into cosideration in designing conference rooms by placing the human psychology and physiology in its focus.Principles of planning the conference halls should comprise the correct placement of person(s) involved in actions, the audience and circulation areas. Use of light, functionality of the location and orientation of participators have been analyzed from the perspective of emphasis elements and figure-background relationship. Material and choice of texture is analyzed from the angle of hygiene, usability and coziness of the space. Acoustics in conference halls is analyzed in terms of understandability of speeches by the audience and its contribution to the functionality of the space. Finally, ideal temperatures and humidity balance is determined by climatization in which fresh air circulation is taken into consideration.These concepts have been formed benefitting information by printed/visual sources as well as direct observations with interpretations and criteria for the design of an ideal conference hall including evaluations made with respect to psychologies and physiologies of audience of the said halls. With the criteria obtained in these researches, a case study has been made on ?K Salonu? which is located at Hacettepe University, Beytepe Campus.