Görsel anlatımda dijital yaklaşımlar
Digital approaches in visual arts
- Tez No: 258271
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsanlık tarihinde sık olmasa da, çok uzun aralıklarla gerçekleşen tarihin kırılmanoktalarından birini bugün bizler yaşamaktayız. Çok gerilere gitmeden, bugünühazırlayan süreçlere döndüğümüzde, endüstri devrimine bakmamız yeterli olacaktır.Endüstri devrimiyle başlayan büyük değişimlerin, insanın, hem kültürel hem degünlük yaşam alışkanlıklarına yaptığı büyük etkiler, özellikle son otuz yıldırdijitalleşen dünyada yeniden biçimlenerek karşımıza çıkmaktadır.Bu etkilerin bir ayağı da sanatın tüm alanlarında radikal değişimlerle kendinigöstermektedir. Bilgisayarın bulunuşundan sonra hızla başlayan dijitalleşme sürecisanata yeni boyutlar kazandırdı. Gündelik hayatımıza giren bilgisayarların ardından90'lı yıllarda internetin şok yaratan dalgası, tüm dünyada bilgiye ve iletişime sahipolmanın sıradan, gündelik bir olgu olmasını sağladı. Özellikle sanatçılar açısındanyeni yaratım olanakları sunan bilgisayar ve teknolojileri, sanata ve onun kavramsalyapısana da farklı bakış açıları getirdi.İlk bölümde gittikce dijitalleşen dünyanın, teknolojik olarak geçirdiği evrelere vekısa tarihine bakılmaya çalışılmıştır. Son derece karmaşık bir yapıya bürünengünümüz teknolojilerinin, endüstrileşmenin ardından gelen süreçlerde hangiaşamalardan geçtiğini bilmek, bizim bu teknolojilerle yapılan günümüz sanatının birbölümünü daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Birinci bölümde ayrıca dijital sanatıntarihi içinde uygulama alanlarından bir kaçı gösterilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde ise kendi çalışmalarımın dayandığı teknolojik olanaklardanbahsedilerek, bir anlamda dijital sanatçıların bugünkü atölyesinden bir kesitverilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The effects of major transformation that started with the industrial revolution can beobserved intensively specifically in the last three decades of digital age. In thisperiod one can also see a tangible shift in visual arts where digital medium began toemerge predominantly. This kind of shift could be defined as a breaking point withinthe context of art history. Even some of the artists who would use traditionalmediums such as paint and brush in their works have also preferred possibilities ofdigital technologies instead. In a process which we are experiencing current digitaltechnologies have constituted their own sub-units.Shortly after, the invention of computer was followed by some innovations such as3D animation, various softwares and etc. With the advent of computer, which isinseperable part of our lives today, since 90?s the accessibility of knowledge acrossthe world has become primary concern for many of us. Especially for artists who areworking computer based such shift has also influenced the structure of art in radicalmanner.Within the framework of the issues above mentioned, the first part of this thesisfocuses on the evaluation of the digitalized world and its brief history. Tocomprehend the evaluation of today?s complicated new technologies which emergedafter the industrialization might enable us to understand some works of today?s artproduction based on these new mediums.The second part of the research aims to clarify the technological foundations ofindividual works, demonstrating the samples relevant to the subject matter gluedfrom different artists? applications.