Amfi ve konferans salonlarında oturma araçlarının tasarımı için gerekli antropometrik ölçümler
The anthropometric measurements for the design of amphitheater and conference hall seating
  1. Tez No: 415029
  2. Yazar: GÜLDEN KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, amfi ve konferans salonlarındaki oturma araçlarının insan vücuduna uygun, konforlu ve estetik tasarımı için gerekli antropometrik verilerin elde edilmesidir. Oturma basit gibi görünmesine karşın, kemikler, eklemler, kaslar, bağlar ve sinirlerin işe karıştığı kompleks bir hareket, dolayısıyla dinamik bir aktivitedir. Oturma pozisyonunda uzun süre kalmak doğal olmadığı için vücutta özellikle sırt ve bel bölgesinde omurgaya aşırı yük bindirir. Amfi ve konferans salonları ders, konferans, oyun ya da gösteriyi izlemek için uzun süre oturmayı gerektiren mekanlar olduğundan; bu mekanlarda omurgaya aşırı yük bindirmeden, rahat bir oturma postürünü korumanın en etkin yolu vücudun doğal yapısıyla uyumlu, merkezi ve sağlıklı bir hareket döngüsünü oluşturmaktır. Bunun için amfi ve konferans salonlarındaki oturma yerlerinin postür dinamiğini sağlayacak şekilde tasarlanması gerekir. Araştırma kapsamında, çalışmaya farklı meslek gruplarından gönüllü olarak katılan 18-50 yaş arası 50'si kadın 50'si erkek toplam 100 sağlıklı bireyde demografik özellikler ile ilgili bilgi alınıp, kilo ve boy ile ilgili ölçümler yapıldıktan sonra mezura, şerit metre ve inklinometre kullanılarak yükseklik, uzunluk, genişlik, alan, derinlik, açı ve çevre ölçümleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır. Erkeklerde omuz yüksekliği az, el uzunluğu ve bel çevresi fazla olan bireylerde bel ağrısı sorunu olduğu istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to gather necessary anthropometric data to design the comfortable and aesthetic theaters and conference hall seating which is appropriate to the human body. Although seating seems simple, it is a complex movement and dynamic activity because bones, joints, muscles, ligaments and nerves are involved. Staying longer in the sitting position is not natural because it causes an excessive burden to the body, especially in the back and lumbar spine. Prolonged sitting which is required to study or watch the game or show in theaters, conference halls and conference venues should be provided with comfortable seats that is compatible with the natural structure of the body in order to create a healthy movement cycle without overload on the spine. Therefore, the seats in the theater and conference halls should be designed in a way that provide dynamic posture. 50 women and 50 men, totally 100 healthy people who had different professions were participated voluntarily in this study. Participants were in ages between 18-50. After determination of demographic characteristics by questionnaire, the weight and height were measured. The measurements of length, width and circumference were made by antropometric set. The angles were measured by using inclinometer. The statistical data was analyzed by using SPSS 17.0 software. There was a statistically significant back pain problem in men with shorter shoulder, long hands and wider waist circumference.