Çok amaçlı salonlar, akustik ve kavramları üzerinden Selçuklu Kongre Merkezi örneğinin incelenmesi
Investigation of Selçuklu Congress Center on multi-purpose halls, acousti̇c and concepts
  1. Tez No: 597861
  2. Yazar: ABDÜLHAMİD KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA KÖSE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İç Mekân tasarımının günümüzde mesleki disiplinler arası yeri hızla anlaşıla dursun, mekân algısı ve kurgusu bağlamında mekanlara iç mimarlık mesleğinin kazanımları sadece görsel anlamda değil proje ve detay anlamında da büyük katkılar sağlamaya başlamıştır. İnsan sağlığı ve yapı güvenliğinin önemi günümüzde azımsanmayacak kadar önem kazanmıştır. Endüstri ürünlerinin donatılarda oluşturduğu tasarım revizyonu mekanların tasarım kabiliyetlerinde güvenliği ön plana çıkardığı gibi görsel zerafetide zihinlere kazımaya başlamıştır. Bütünüyle maliyet azaltma kaygısı gütmeyen meslek profesyonelleri güvenliğe ve fonksiyonelliğe daha çok yönelmiş yatırımcı ve kullanıcıyı memnun etme yolunda hayli yol kat etmişlerdir. Bu durum yapıyı konutun dışında da genelleyerek sanat yapılarında da ölçülü şekilde kendini hissettirmiştir. Özellikle konferans ve konser salonlarındaki değişiklik son yüzyılda mükemmelliğe doğru hızla ilerleme sağlamıştır. Akustik sistemlerin bilgisayar destekli programlarla desteklenmesi kullanılacak malzeme çeşidini ve kalitesini artırdığı gibi, gösteri sanatlarının müzik grubunda da enstrüman sesinin zengiliğinide ön plana çıkarmayı başarmıştır. Gelinen noktada devlet eliyle daha çok eserin daha özgün ve kalite odaklı yapıldığını görerek sanatın ve sanatçının halk ile buluştuğu mekanların tasarım geometrisinin değişimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The interdisciplinary position of interior design is not quickly understood, but in terms of space perception and fiction, the gains of interior architecture have begun to make great contributions not only in terms of visual sense but also in terms of project and detail. The revision of the design of the industrial products in the reinforcements of the spaces has brought safety to the fore as well as the visual elegance to the minds. The professionals, who are not concerned about cost reduction, have come a long way towards satisfying the investor and the user, who are more focused on security and functionality. In particular, the change in conference halls has made rapid progress towards perfection in the last century. Supporting acoustic systems with computer-aided programs has increased the type and quality of materials to be used, and has been able to highlight the tone of instrument sound in the music group of performing arts. At this point, by seeing the work of the state with more hand-made and quality-oriented works, the design geometry of the spaces where art and the artist meet with the public has been changed.