Japonya'nın resmi yardım kurumu (ODA)'nın Türkiye'de uyguladığı kalkınma yardımlarının kadın yoksulluğu ile mücadelede bir strateji olarak değerlendirilmesi
Evaluating Japan?s Official Development Assistance program in Turkey as a strategy on fighting against feminization of poverty
  1. Tez No: 258279
  2. Yazar: SENEM ELÇİN KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Japonya Hükümeti, Adıyaman ?li ve Ankara'nın Doğantepe ?lçesi'nde toplummerkezleri olusturmak isteyen kuruluslara onarım ve ekipman desteği sağlayarak,bölgelerde yasayan dezavantajlı konumdaki kadınların temel insani ihtiyaçlarınıkarsılamayı amaçlamıstır. Bu bölgelerde desteklenen iki toplum merkezinin katılımcılarüzerindeki etkisi ve etkinliği, sözkonusu tez çalısmasının kapsamını olusturmaktadır.Arastırma kapsamında, her iki bölgeye saha arastırmaları yapmak üzere gidilmis vetoplam 38 kisiye yarı yapılandırılmıs mülakat uygulanmıstır. Elde edilen veriler,küresellesme, kapitalizm, sosyal dıslama, ataerkil sistem, annelik rolü ve kadınyoksulluğu teorileri kapsamında değerlendirilmistir. Arastırmanın bir bütün olarak elealınabilmesi için, Türkiye'nin yoksullukla mücadele yaklasımına ve Japonya'nın ResmiYardım Programı'nın içeriğine kısaca değinilmistir.Anahtar KelimelerYoksulluk, Kadın Yoksulluğu, Stigma, Ataerkil Sistem, Küresellesme, Para KazananModeli, Kapitalizm, Bağıslayıcı ( Donör) Ülkeler, Kalkınma Yardımı, ?nsan Güvenliği
Özet (Çeviri)
The Japan Government has provided renovation and equipment support toestablishments which would like to create community centers in Adıyaman andDoğantepe District of Ankara especially aiming to meet the diverse needs of womenliving in these regions. Impact and efficiency of these granted two community centersform the basis of the research. Field visits to relevant regions were paid and half ?structured interviews were carried out with total 38 persons within the scope of theresearch. Obtained datas were evaluated within the scope of globalization, capitalism,social exclusion, patriarchal system, motherhood role and feminization of povertytheories. It was also shortly mentioned on Turkey?s approach to fighting against povertyand content of Japan?s Official Assistance Program in order to handle theresearchentirely.Key WordsPoverty, Feminization of Poverty, Stigma, Patriarchal System, Globalization,Breadwinner Model, Capitalism, Donor Countries, Development Assistance, HumanSecurity