Japon-Türk ilişkileri
  1. Tez No: 53756
  2. Yazar: AKARA MATANO
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Japonya ile Türkiye'nin resmi temasları, fazla eskiye dayanmaz, ancak yüz senelik tarihe sahiptir. Diplomatik ilişkilerin kurulması ise bundan ancak 50 sene sonra, Cumhuriyet döneminde gerçekleşmiştir. İki ülkenin ilişkileri öncelikle iktisat alanında gelişmiştir. Özellikle ticari, iktisadi ve teknik yardım alanlarında önemli adımlar atılmıştır. Ancak ülkelerin coğrafî bakımdan birbirlerine uzakları ve belirli global politik dönemlerde karşılıklı ilgi ve çıkarların gelişimini ve seyrini zaman bakımından kısmen engellenesi, kısmen de yavaşlatmıştı. Özellikle 1980'li yıllarda etkisini gösteren yeni globalleşme süreci çerçevesinde değişen koşullara paralel olarak, iki ülke ilişkileri gittikçe genişleyen çok taraflı bir potansiyel zemin üzerinde yeni boyutlar kazanmaya başlamıştır. Diplomatik bağların kurulmasından bu yana, iki ülke arasındaki ilişkilerin yoğun bir şekilde geliştiği söylenemez. Bununla beraber iki ülke arasında ciddi sorunların bulunmaması ilişkilerin geleceği açısından çok önemlidir. Japonya ve Türkiye, yeni, dinamik bir ortaklık başlatarak, daha yakın bir işbirliği gerçekleştirebilirler. Bu her iki ülke için de yararlı olacaktır, büyük kazançlar sağlayacaktır. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, iki ülke ilişkileri, sadece ikili meseleler açısından değil, uluslararası ilişkiler açısından da iyice düşünülmelidir. Soğuk Savaş 'm sona ermesiyle, dünyada belirsizlik ve kargaşa hakimdir. Japonya ve Türkiye'yi çevreleyen ortamın da pek sağlam olduğu söylenemez. Özellikle Orta Asya ve Uzak Doğu' da görülen siyasi ve iktisadi istikrarsızlık, iki ülkeyi, yakından ve doğrudan etkileyebilir. Bu durumda Japonya ve Türkiye hangi konularda, ne tür bir işbirliğine gideceklerini belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The official contacts between Japan and Turkey do not have a long history; just about hundred years. The foundation of diplomatic relations has been realized 50 years later, in the republican era. The relations between these two countries have been developed firstly in the area of economics. Important steps have been taken especially in the area of commercial, economic and technical aid. The long distance between Japan and Turkey has partly made slower and partly even hindered the development of mutual interests in certain global political periods. Relations between these countries have begun to obtain new dimensions in an extending potential ground in accordance with the conditions which changed especially in 1980' s due to the globalization process. It can not be argued that the relations between Japan and Turkey have developed in density after the setting up of diplomatic ties. However, for the future of relations, it is very important that there is not any big problem between two countries. In these circumstances they can yet make a closer cooperation if they start up with a new dynamic partnership. This would be useful and gainful for both Japan and Turkey.