The convergence of development and security in foreign aid: A study of China and Japan in Africa (2001–2021)
Dış yardımda kalkınma ve güvenliğin kesişimi: Çin ve Japonya'nın Afrika'daki dış yardım faaliyetleri üzerine bir inceleme (2001–2021)
  1. Tez No: 968301
  2. Yazar: DİLAY ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde kalkınma ve güvenlik alanlarının dış yardımda nasıl birleştiğini, Çin ve Japonya'nın 2001 ve 2021 yılları arasında Afrika'ya yönelik yardım stratejileri üzerinden incelemektedir.“Kalkınma yardımı ile güvenlik Soğuk Savaş sonrası dönemde nasıl birleşmiştir?”sorusuna yanıt vermek için bu çalışma, daha önce Kuzey Amerika ve Batı Avrupalı donör ülkelerin yardım stratejilerinde tespit edilen birleşmenin Çin ve Japonya örneklerinde de gözlemlenip gözlemlenmediğine bakmaktadır. Vaka çalışması yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada, Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) ve Tokyo Uluslararası Afrika Kalkınma Konferansı (TICAD) kapsamında yayımlanan resmî belgeler incelenmekte ve mevcut literatürden türetilen politika söylemi ve politika tasarımına ilişkin göstergeler ışığında analiz yapılmaktadır. Sonuçlar, Soğuk Savaş sonrasında Çin ve Japonya'nın Afrika'ya yönelik dış yardım stratejilerinde kalkınma ile güvenlik alanlarının hem politika söyleminde hem de politika tasarımında birleştiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the post-Cold War merger of development and security in foreign aid by analyzing China's and Japan's aid strategies in Africa between 2001 and 2021. Guided by the research question,“How have development aid and security merged in the post–Cold War period?”, the study investigates whether the merger pattern, previously identified in the aid strategies of North American and Western European donors, is also reflected in the cases of China and Japan. Employing a case study approach, the analysis draws on official documents from the Forum on China- Africa Cooperation (FOCAC) and the Tokyo International Conference on African Development (TICAD), using policy discourse and policy design indicators of the merger derived from existing scholarship. The findings reveal a consistent pattern: development and security are merged in both policy discourse and policy design in China's and Japan's foreign aid strategies in Africa after the Cold War.