Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan ülkeler için bir uygulama
The effect of foreign direct investment on economic growth: An empirical work for developing countries
- Tez No: 258281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları (DYSY) son yıllarda, ekonomik büyüme üzerinde önemli etkisi olduğu savunulan bir faktör haline gelmiştir. Özellikle sermaye bulma sıkıntısı çeken Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ)' de DYSY, ekonomik büyüme sağlayacak sermaye birikimi için başlıca kaynak haline gelmiştir. DYSY, yatırım miktarını fiziki olarak artırmakla birlikte, teknoloji yayılımı, işgücünün eğitimi, yeni yönetsel becerilerin geliştirilmesi ve teknik bilgi yoluyla da beşeri sermayeye katkıda bulunmaktadır.Bu çalışmada, GOÜ'de DYSY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, 24 GOÜ'nün verileri 1981 ? 2007 dönemi için panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çift yönlü sabit etkiler modeli ile yapılan tahmin sonuçlarına göre; DYSY, sabit sermaye oluşumu, önceki yılın büyüme oranları, nüfus artış oranları ve ticaretin Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içerisindeki payı ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilerken, enflasyon oranları ve teknolojik seviye farkı büyümeyi negatif yönde etkilemektedir. Ancak DYSY'nın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi literatürde elde edildiği ölçüde yüksek oranda bulunmamıştır.Anahtar KelimelerDoğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, Ekonomik Büyüme, Gelişmekte Olan Ülkeler, Panel Data Analizi, Yakınsama Hipotezi
Özet (Çeviri)
Recently, Foreign Direct Investment (FDI) has become a factor that is asserted to has an important effect on economic growth. Especially for developing countries which have hardship in finding capital, FDI has become the main source for the capital accumulation which is going to provide and sustain economic growth. As well as accumulating physical amount of investment, FDI also provides human capital accumulation by technological diffusion, educating labor force, know-how and spreading new management skills.In this work, by using the method of panel data analysis, data of 24 developing countries for the period between 1981 and 2007 are used to analyse the affect of FDI on economic growth. According to the estimate results obtained by the two-way fixed effects method; FDI, fixed capital formation, growth rate of the former year, population growth rate and the openness have positive effect on economic growth. The inflation rates and the technology gap, on the other hand, have negative impact on economic growth. However, in this work, the effect of FDI has not found to be as significant as expected at the beginning of the study.Anahtar KelimelerForeign Direct Investment, Economic Growth, Developing Countries, Panel Data Analysis, Convergence Hypothesis