Osmanlı-Türk fikir hayatında felsefe arayışı: Feylesof Rıza Tevfik ve felsefesi üzerine bir araştırma
Pursuit of philosophy in the ottoman-Turkish experience of thought: A research on philosopher Riza Tevfik and his philosophy
  1. Tez No: 258282
  2. Yazar: DİLEK TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, II. Meşrutiyet ve sonrası Türk düşüncesi, siyaseti ve edebiyatında önemli simâlardan biri olan Rıza Tevfik Bölükbaşı'nın, felsefî düşüncesini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. İçinde yaşadığı topluma Batı felsefesini tanıtmak çabasında olan Rıza Tevfik'in felsefî yaklaşımı, hayatının ilk yıllarında tanıştığı Bektâşî geleneği ve sonraki yıllarda aldığı tıp eğitimi ile çift cihetli bir yapıya sahiptir. Çalışmanın ilk kısımda bu çift kanatlı düşünce perspektifinin anlaşılabilmesi için, Tıbbiye yıllarında tanıştığı ve etkilendiği pozitivizm ile Spencer felsefesi incelenmiştir. Diğer bölümünde ise, çocukluk yıllarında tanışıp, aşina olduğu ve sonraki yıllarda adeta yeniden keşfettiği Bektâşîlik konusunda yaptığı çalışmalar ve bu sayede oluşturmaya çalıştığı Doğu-Batı sentezi incelenmiştir. Bu çift taraflı yapıda Rıza Tevfik'in vurguladığı konular üzerinde özellikle durularak, oldukça geniş felsefî ve kültürel birikime sahip olan bu zâtın felsefî düşüncesi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to analyze the philosophical thought of Rıza Tevfik Bölükbaşı, who was one of the significant figures in Turkish thought, politics and literature of the Second Constitutional Era and afterwards. Being in the effort of introducing Western philosophy to the society he lived within, Rıva Tevfik?s philosophical life has two aspects from the Bektashi tradition he met during the early years of his life, and the medical education he received in the later years. In order to have this double-winged thought perspective understood, positivism and the Spencer philosophy he met and got influenced during his Mekteb-i Tıbbiye years have been analyzed in the first chapter of the study. In the other chapter, his studies on Bektashism, which he met during his childhood years, got familiar with and virtually re-discovered in the later years, and the Eastern-Western synthesis he tried to form with its assistance have been analyzed. Emphasizing especially on the topics Rıza Tevfik stressed, the philosophical thought of this person with a quite wide philosophical and cultural buildup have been tried to be put forward.