Kar amacı gütmeyen kuruluşlarda muhasebe sistem organizasyonu : Deniz Feneri Derneği örneği
Non-profit in institutions accounting system organization: Case study Deniz Feneri Derneği
- Tez No: 258313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BURAK ARZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Dernek; gerçek veya tüzel kişilerin belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek maksadı ile bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle bir araya gelerek oluşturdukları, tüzel kişiliği bulunan ve kendi özel kanunları olan örgütlerdir. Vakıf ise, Bir hizmetin gelecekte de hizmet olarak devamını sağlamak amacıyla kendi istekleri ile resmi yollarla bağışlanan mülk ve paralara denir.Ülkemizde dernekler ve vakıflar çok çeşitli alanlarda faaliyette bulunmaktadır. Dernekler ve vakıflar amaçlarına ulaşabilmek ve faaliyetlerini sürdürebilmek maksadı ile gelir elde etmek zorundadırlar. Elde edilen gelirleri belirtilen amaçlar doğrultusunda harcamak, kalan kısmını ise uygun ve güvenilir şekilde değerlendirmek durumundadırlar.Toplumsal sorumluluk ile çalışan ve toplumun düşünsel refahına katkıda bulunmayı amaçlayan sivil toplum kuruluşlarının, iyi yönetilip yönlendirilebilmesi, büyük ölçüde sağlıklı mali veriler elde edilmesine ve bunların doğru okunup iyi kullanılmasın bağlıdır. Sağlıklı ve güvenilir mali veriler ise, iyi bir muhasebe sistemine dayanan kayıtlardan elde edilebilir.Temel İşlevi, özellikle kar amaçlı iktisadi ve ticari kuruluşların mali faaliyetlerinin belirli ilkelere ve normlara bağlı olarak kaydının tutulması olan muhasebe, bu şekilde oluşan verilerin çeşitli tablolar sistematiği içinde değerlendirilmesiyle, işletmenin mali sonuçlarının izlenmesine ve yönetsel kararların alınmasına esas oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Association is kind of organisation who has private their own legislation and has legal entity that they consildate and share their work and information for achieve common purposes are done by legal and real entity. In case Foundation, is a kind of duty for provide continuance this duty in future and this could be demand with currency or propertyAssociations and foundations are activate in many various area in our country.Associations and foundations must obtain to revenue for maintaining and attain to objectives.And they must to spend the revenues according to aims and they must to recycle to rest which is reliable.Working with social responsibility and community which aims to contribute to the intellectual welfare of civil society organizations, whether the direction of well-managed largely reliable financial data to be obtained and they depend on an accurate reading of whether good use.Reliable and sound financal data obtained by good accounting system.Basic function, especially profit economic and financial activities of commercial organizations, depending on certain principles and norms which the accounting records be kept of formed in this way the various tables of data in a systematic evaluation, monitoring of financial results of business and administrative decisions to be taken is the creation of principles.