Ahmet Aamdi Akseki'nin Rûh ve Bekâ-yı Rûh adlı eseri
Ahmet Hamdi Akseki?s book Rûh ve Bekâ-yı Rûh
  1. Tez No: 258312
  2. Yazar: RABİA KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Ahmet Hamdi Akseki'nin Rûh ve Bekâ-yı Rûh adlı yazma eseriyle ilgili olan çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazar ve eser hakkında incelemelerimiz yer aldı. Burada Rûh ve Bekâ-yı Rûh adlı eserin müellifi olan Ahmet Hamdi Akseki'nin hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserlerine ayrıca tezimizin asıl mevzuunu teşkil eden Rûh ve Bekâ-yı Rûh adlı eserin şekil ve muhteva açısından tanıtımı ve eserde yer alan başlıca görüşlere yer ayırdık. Tezimizin ikinci bölümünde ise Rûh ve Bekâ-yı Rûh adlı eseri dipnotlarda değindiğimiz çeşitli ilâve ve değişikliklerle Latin harflerine aktardık. Bu çalışmayı yaparken gerekli gördüğümüz noktalarda müellifin eserden üç yıl önce kaleme aldığı Felsefe-i Ruh ismini verdiği eserin önceki versiyonu olan yazma eserden de istifade ettik.
Özet (Çeviri)
Our study is related to Ahmet Hamdi Akseki?s book Rûh ve Bekâ-yı Rûh. That manuscript contains two chapters. In the first chapter, we considered about the author and his book. The author?s life, intellectual personality, books and form and content of Rûh ve Bekâ-yı Rûh were discussed in the first chapter. In the second chapter, we transliterated Rûh ve Bekâ-yı Rûh into Latin alphabet with footnotes which contain additions and changes about the book. In the important points we applied to Felsefe-i Rûh which is the former version of Rûh ve Bekâ-yı Rûh.