Vakıflarda muhasebe sistemi ve denetimi
  1. Tez No: 87549
  2. Yazar: ÖZGÜR İNECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Vakıflar, belli bir malın, belli bir yüce amaca tahsis edilmesi sureti ile oluşturulan, toplumu bir arada tutan bir takım yüce değerlerin tamamlanmasına ve toplumun katmanları arasındaki adaletsizliğin ve sömürünün yok edilmesine yardımcı başlıca kuruluşlardan birisidir. Vakıflar bu özellikleri ile kâr amacı gütmeyen bir yapıya sahiptirler. Her ne kadar kâr amacı gütmeseler de her sektörde olduğu gibi vakıf sektöründeki gelişmelerin de izlenmesi ve yönlendirilmesi, sağlıklı mali bilgiler elde etmekle mümkündür. Bu bilgileri sağlayan sistem ise muhasebedir. Vakıfların kendilerine özgü yapılarına uygun olarak ayrı bir muhasebe sistemine sahip olmaları gerekliliği kaçınılmazdır. Türkiye'de vakıfların muhasebe sistemi, kâr amacı güden işletmelerin muhasebe sistemleri örnek alınarak oluşturulmuştur. Fakat vakıfların kâr amacı gütmemesi, yapılarına uygun bir muhasebe sisteminin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu amaçla yapılan bu çalışmada oluşturulan muhasebe sisteminde hesap planı, dönem içi ve dönem sonu muhasebe işlemleri ile mali tabloları için öneriler getirilmiştir. Ayrıca yüce amaca hizmet etmek için kurulan vakıfların denetiminin de önemi ortadadır. Bu çalışmada vakıfların denetimine yer verilmiştir, mevcut denetim sistemi irdelenmiş ve denetim ile ilgili öneriler geliştirilmiştir. Önerilen muhasebe sisteminin denetime kolaylık sağlaması da gözden uzak tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foundations are the organizations, which are founded to use a property to serve a certain great purpose and used to constract the principles that unite a nation and it helps to destroy the unjustice between the layers in community. Foundations, which have the properties above, don't intend to get profit. Although they don't intend to get profit, tehy must get financial information to watch and direct progresses in foundation sector. It is unavoidable to have aunique accounting system. In Turkey the accounting system of foundations are formed taking the systems that intend to get profit as a model. But it is unavoidable to examine a new accounting system to foundations, becouse they don't intend to get profit. This study gives suggestions about the account plan and accounting processes along the term and at the end of term. And it is clear that the auditing of the foundations, which are formed to serve a great purpose, is very important. In this study the present auditing is examined and given suggestions that the suggested accounting system helps the auditing.