Afganistan'daki iç savaş ve dış müdahale (1989-2001)
The civil war in Afghanistan and foreign intervention (1989-2001)
  1. Tez No: 258375
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇINARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu doktora tezi, Afganistan'a yönelik dış müdahalelerin, bu ülkede iç savaşa neden olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 1989-2001 yılları arasında Afganistan'da yaşanan iç savaşa ve bu ülkeye yönelik dış müdahalelere ilişkin bulguların ortaya konulmasına çalışılmıştır. İlk bölümde Afganistan'ın ekonomik, coğrafi, etnik yapısı, siyasi gruplar ve ülkenin tarihiyle ilgili bilgiler verilmiş ve bu bilgilerin ışığında Afganistan'ın ?zayıf devlet? kategorisinde yer aldığı, nedenleriyle birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm, Afganistan'a müdahale eden dış güçlerin Afganistan'a yönelik politikalarını irdelemekte ve söz konusu dış güçlerin hangi amaç ve nedenlerle hangi grupları desteklediklerini açıklamaktadır. Afganistan'daki iç savaşın seyri tüm ayrıntılarıyla üçüncü bölümde ele alınmaktadır. Böylelikle, hem iç savaşın niteliği sorgulanmakta, hem de müdahale eden unsurların hangi yöntemlerle müdahale ettikleri ortaya konmaya çalışılmaktadır. Sonuç kısmında, çalışma değerlendirilerek, zayıf bir devlet yapısına sahip olan Afganistan'a yönelik dış müdahalelerin, bu ülkede iç savaşa neden olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, çalışmanın yardımcı hipotezi olan dış müdahaleler olmasaydı, Afganistan'da iç savaşın çıkmayacağı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to prove that the foreign interventions towards Afghanistan had caused civil war in this country. In this respect, it also aims to explain the period of civil war between the years 1989 and 2001, and foreign intervention towards the country. In the first chapter, general information about Afghanistan such as the geographic, economic, ethnic structure, political groups, and the history of the region is given. In the light of these information, the reasons behind the weakness of the Afganistan state are revealed. The policies of the powers that intervened in Afghanistan and their intentions are explained in the second chapter. In the third chapter, the details of the civil war and the methods of the interventions are explained. A thorough analysis is included in the conclusion and the main claim of the thesis is put forward which can be summerized as the cause of civil war in Afghanistan is the foreign interventions towards the country. In addition, another hypothesis of this thesis is that; if the foreign interventions did not take place, the civil war might not occur? is also put forward in conclusion as well.