11 Eylül sonrası Afganistan'daki savaş ve savaş mağdurları
War and war victims in Afghanistan after September 11
  1. Tez No: 635229
  2. Yazar: ALI MOHAMMAD REZAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Afganistan İslam Cumhuriyeti 20. yüzyılın son çeyreğinden bu yana iç sorunlar ve dış müdahalelerden dolayı savaşlara ve saldırılara maruz kalmıştır. 21. yüzyılın başlamasıyla beraber Afganistan'daki savaşın yönü değişmiş ve yeni bir dönem başlamıştır. 11 Eylül 2001 yılında Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'un vurulmasıyla, George W. Bush yönetimi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararıyla“Kalıcı Özgürlük Operasyonu”adı altında Afganistan'a müdahale edilmiştir. ABD öncülüğünde gerçekleştirilen harekâtlarda El- Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yakalanması ve Taliban örgütünün yok edilmesi için geniş çapta havadan ve karadan operasyonlar düzenlenmiştir. Operasyonlar sırasında NATO güçleri ve Taliban rejimi arasındaki karşılıklı sıcak çatışmalar sebebiyle birçok sivil vatandaş hayatını kaybetmiştir. Koalisyon güçlerinin karşısında güçsüz kalmaya başlayan Taliban rejimi savaş yöntemini değiştirerek okullarda, medreselerde, camilerde ve açık alanlarda sivilleri hedef alarak canlı bomba eylemleri gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada, 2001 yılından günümüze kadar devam eden savaş ve çatışmalarda, hangi sonuçlara varıldığı, Afganistan halkının bu durumdan nasıl etkilendiği ve ABD'nin vaat ettiği gibi barış ve demokrasinin Afganistan'a gerçekten getirilip getirilmeyeceği sorunsalı incelenmiştir. Tarihsel ve betimsel metodolojilerin kullanıldığı çalışmanın temel amacı; Afganistan'da ortaya çıkan El-Kaide ve Taliban rejimi arasındaki ilişkiyi açıklayarak, 11 Eylül 2001 sonrası ABD'nin Afganistan müdahalesinden sonra ülkede meydana gelen gelişmeleri ele alıp hala sürmekte olan savaşlarda sivil halkın yaşamış olduğu can ve mal kayıplarını incelemektir. Çalışma,“11 Eylül Krizinden sonra ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri tarafından Afganistan'a gerçekleştirilen müdahaleye yönelik, birçok sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, geriye kalanların ise uyuşturucu kaçakçılığı, zorunlu göç dalgası gibi problemler nedeniyle mağdur olduğu ve operasyonlara başlamadan önce Afganistan halkına vaat edilen barış ve demokrasinin getirilmediği”denencesine dayalı olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the 20th century The Islamic republic of Afghanistan due to internal conflicts and external intervention has been subjected to wars and invasions. With the beginnings of 21st century the direction of the Afghanistan war changed and a new period started. After the attacks on the World Trade Center and Pentagon; George W Bush administration and the United Nations Security Council's mandate under the name of“Operation Enduring Freedom”intervened to Afghanistan. By the USA led invasions for the capture of the Al-Qaeda leader Osama Bin Ladan and destruction of the Taliban Organization extensive air and land operations conducted. During the operations because of the confrontations among the NATO forces and the Taliban regime many lost their lives. Against the Coalition Forces the weakening Taliban regime changed their warfare; started to perform socied attacks targeting the civilians in the schools, medreses, mosques and squares. In this paper, the problems regarding: from the year 2001 up to now ongoing war and conflicts to which results is reached, how the nation of Afghanistan got affected and the USA promised peace and democracy if actually come to Afghanistan is analysed. The basic goal of this historical and figurative methodology based paper is: explaining the relationship between the Al-Qaeda and Taliban regime in Afghanistan, discussing the progress made in the country after the post 11 September 2001 USA intervention in Afghanistan, and analysing the live and wealth losses, suffered by civilians in the ongoing wars. Th paper is based on the hypothesis of;“with regards to post 11 September crisis the USA led International Coalition Forces invasion in Afghanistan, many civilians lost their lives, the rest become vectim of trafficking drugs and forced defection problems and the peace and democracy promised before the operation is not brought yet”prepared.