Görüntü ve resim: Günümüzde resmin araç olarak niteliği
Image and painting: The quality of painting as a medium today
  1. Tez No: 258386
  2. Yazar: KUTLU GÜRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması Raporunda, Sanatta Yeterlik eğitimim sürecindekonu edindiğim görüntü ve resim ilişkisini, resmin yaratıcı ifadede bir araç olarakgünümüzde kendi açımdan taşıdığı niteliği incelemeye ve bu inceleme sürecini eleştirelbir bütün halinde belgelemeye çalıştım. Çalışma görüntü ve resim ilişkisi, ayrımı ilebaşlayarak gerekli gördüğüm örnekler ve karşılaştırmalar üzerinden amaç ve araçlar,nitelik ve nicelik, popüler kültür ve sanat pratikleri konularına doğru genişledi. Çalışma,sonunda oluşturduğum Sanatta Yeterlik sergisiyle ilgili olarak çalışmalarım bağlamındabütün bu konuların yeniden gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesiyle sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, I have tried to document the process of my subjective critical evaluationsas a whole about the issues of relationship between image and painting and of thequailty of painting as means of creative expression. The study has started out as myapproach for diversion and qualification of the nature of images and paintings andevantually expanded on related concepts and ideas so forth. Those are such as; meansand aim, quality and quantity, popular culture and various art practices. The study hasbeen concluded with further relations, readings and examplifications builded upbetween the corresponded exhibition.