5 Cr Pu-Be nötron kaynağı kullanarak Al-Si ve Mn-Fe elementlerinin birlikte analizi için bir metod geliştirme
Developing a method for simultaneous analysis of Al-Si and Mn-Fe elements by using A5 Cl Pu-Be neutron source
- Tez No: 2584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET 5 Ci Pu-Be NÖTRON KAYNA?I KULLANARAK Al-Si VE Mn-Fe ELEMENTLERİNİN BİRLİKTE ANALİZİ İÇİN BÎR METOD GELİŞTİRME Abdullah UZUNBAŞ Yüksek Lisans Tezi Eylül 1987 Bu Yüksek Lisans çalışmasxnda Ankara Nükleer Araş- txrma ve Eğitim Merkezinde bulunan 5 Ci şiddetindeki -^ Pu-Be izotopik nötron kaynağı kullanılarak, Al ile Si ve Mn ile Fe elementlerini birlikte bulunduran numuneler de, söz konusu element çiftlerini birlikte analizlemek için bir metod geliştirilmiştir. Metod-, 2?Al(n,S)28Al 28Si(n,p)28Al reaksiyonları ile üst üste binen Al ile Si' un, benzer olarak 55Mn(nJ)55Mn 5Se(n,p)56Mn reaksiyonları ile üst üste binen Mn ve Fe elementleri nin ayrılmasına dayanır. Çalışma bazı standart, ve cev herlerin analizine uygulanmış, öz ellikle Al, Si ve Mn sonuçlarının oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. «r-IV-
Özet (Çeviri)
DEVELOPING A METHOD FOK SIMULTANEOUS ANALYSIS OF Al-Si AND Mn-Fe ELEMENTS BY USING A 5 Ci Pu-Be NEUTRON SOURCE Abdullah UZUNBAŞ M.S. Thesis Gazi University Institute of Science and Technology September 1987 % ABSTRACT In this M.S. thesis, a method has been developed for analysis of samples which contain element pairs of Al-Si and Mn-Fe at the same time, and simultaneous analysis of these above mentioned element pairs by using isotopic neutron source of a 5 Ci * Pu-Be in Ankara Nuclear Researching and Training Centre. This method is based on the seperation of Al and Si elements which overlaped in the reactions of} 27Al(n,tf)28Al 28Si(n,p)28Al and the seperation of Mn and Fe elements whcich overlaped in the similar reactions of| 55Mn(n,tf)56Mn 56Fe(n,p)56Mn This study has been applied to some standarts and analysis of ores and it has been observed that the results especially for Al,Si and Mn quite with certificated values -V-