Evrimsel iktisat ve sosyo-ekonomik değişim
Evolutionary economics and socio-economic change
  1. Tez No: 258406
  2. Yazar: BAHAR ARAZ TAKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, bilim tarihinin en tartışmalı konularından bir olan ?evrim? düşüncesinin iktisat bilimini etkilemesiyle gelişen evrimsel iktisat konusu incelenmiştir. Evrim teorisinin temelini oluşturan, doğal seçilim, gen, organizma ve mutasyon gibi biyolojik evrime ait kavramların iktisat bilimi içerisinde yer bulması, evrimsel iktisatın gelişimesini olanaklı kılmıştır.Bu çalışma temelde, Schumpeter'in gelişme olarak kavramlaştırdığı evrim ile ilişkilidir. Bununla birlikte, karmaşık uyarlanabilen sistemler yaklaşımının belirttiği yeni bir yapının ortaya çıkışı ani değişimlere bağlıdır. Bu yeni yapının oluşumu, bütünü oluşturan parçalar arası etkileşime bağlıdır. Çalışmanın evrim anlayışı, değişime ilişkin dönüşümsel bir kuramı yansıtmaktadır.Sosyo-ekonomik yapının değişimi ile birlikte, toplumsal dönüşüm tek bir nedensel ilişkiye bağlı değildir. Tarihsel koşulların farklı biçimlerdeki birlikteliğinin farklı sonuçları yaratacağını öngören ünlü sürdeterminasyon (overdetermination) kavramı ile birlikte toplumsal dönüşümün evrimsel açıklaması incelenecektir. Kapitalizmin sadece iktisadi bir olgu olmaması, aynı zamanda politik ve sosyal olguları da kökeninde barındırması, kapitalizmin çelişkilerinin temelini oluşturur. Bu olgular arasındaki etkileşimin varlığı, kapitalizmin dönüşümü ile birlikte toplumsal dönüşümün de oluşumuna neden olur. Bu dönüşümün evrimsel açıklaması, gen, çevre ve organizmalar arasındaki etkileşime benzerdir.
Özet (Çeviri)
Evoluation concept has been one of the most discussed issues in the history of science. In this study evolutionary economics; which has evolved by the effects of evolution concept on the science of economy; has been investigated. Natural selection, gen, organism and mutation, which are among fundemental principles of evolution theory, have found their place in the science of economy and this enabled the progress of evalutionary economics.This study is mainly concerned in evoltion which has been defined by Schumpeter as improvement and progress. On the other hand realization of a new structure, that is defined by mixed applicable system approaches, depends on sudden changes. This new structure will be defined by the interaction of the parts that are making up the system as a whole. ?Evolution? understanding of this study reflects the approcah of transformational change.With the changes in socio-economic structure, the transformational change of the society is not dependent to only one reasonal relationship...........Social transformation?s evalutionary interpretation is peformed with the help of the overdetermination concept. The main paradox of capitalism is due to the fact that capitalism defines itself not only in economic era but also in political and social era. The interaction between these eras, results in social transformation with the transformation of capitalism. The evoltionary interpretation of this transformation is very similiar to the interction among genies, surrounding and organisms.