Heykelde anlamlama
Signification in sculpture
- Tez No: 258413
- Danışmanlar: DOÇ. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
?Heykelde Anlamlama? adlı Sanatta Yeterlik Çalışması Raporunda, anlam ve anlamlama kavramları üzerine odaklanılmaya çalışılmıştır. Anlamlama kavramı `Göstergebilim' içinde yer alan bir konu olmasına rağmen `Heykel sanatında da var olan bir gerçekliktir' düşüncesinden hareketle incelenen bu raporda, ana yönelim , `anlamlama' kavramının sanatsal imgede nasıl yol alacağı üzerine olacaktır. Aynı zamanda bir sanat yapıtının alımlanması sürecinde düşünce, yapıt ve alımlayıcı birlikteliğinin, eserin anlamının oluşmasında oynadıkları rolün açımlanmasına çalışılacaktır. Bu amaçla sanat eseri raporuna ilişkin kavramların tanımlanmaya çalışıldığı birinci bölümde, felsefede ve tarihsel perspektifte `anlam', alımlama' ve `anlamlama' kavramları' nın yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Şanatçı eserlerinden örneklerle incelenmeye çalışılan ikinci bölümde, yapıtın anlamının okunması süreci, yapıtın tarihsel bir bütün olduğuna ilişkin gerçeklik ve yorum evreninin genişliğine değinilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölüm ise araştırmalar ve uygulamalar sürecinde, sanatta özgün yapıt üretme kaygılarının sınandığı bir laboratuar gözlemi olarak tanımlanabilir. Her türden olanağın değerlendirildiği bu bölümde kuramsal derlemenin yapıldığı birinci ve ikinci bölüme ilişkin verilerin görselleştirildiği bir aşama olarak ta tanımlamak mümkündür.Anahtar SözcüklerAnlam, Anlamlama, Alımlama, Yorumbilim, Göstergebilim,
Özet (Çeviri)
In the Proficiency in Art Study Report, which is named as ?Signification in Sculpture?, it is tried to be focused on the meaning and signification concepts. On this report, which is investigated based on the idea that ?although the signification concept is an issue included within `semiotics?, it is a reality existent in art of sculpture?, the main tendency will be on how the concept of `signification? will make its way through artistic image. At the same time, the role played by the co-existence of thought, work of art and perceiver on the process of perceiving a work of art will be also tried to be demonstrated. With such an aim at hand, in the first part of this study, in which the concepts related with the work of arts report are tried to be defined; the places of the concepts `meaning?, `perceiving? and `signification? in the philosophy and in the historical perspective are tried to be determined. In the second part, which is tried to be held through examples from works of arts of some artists; it is tried to be touched upon the reality that the work of art is a historical totality and upon the breadth of the universe of interpretation. The third and the last part can be defined as a laboratory observation in which the concerns over creating an original piece of work of art are examined in the research and application processes. This part, in which all the possibilities are assessed, can also be defined as a further stage in which the data concerning the first and second parts are visualized.Key WordsMeaning, Signification, Perceiving, Hermeneutic, Semiotics