Seramikte neon dokuların kullanımı
The Use of neon textures in ceramics
- Tez No: 43491
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çağdaş seramik sanatı; salt özgün seramik biçimlerle (form, yüzey) değil, çağdaş malzeme, mekan ve sunularla yeni anlamlara ulaşacaktır. Bu yeni anlamlara ulaşmada, hiç denenmemiş yeni arayışlar, daima varolacaktır. İşte bu nedenle seramiğin, ışık ve renkle yepyeni anlamlar kazanacağı düşünülmüş ve neon bir araç olarak seçilmiştir. Günümüze kadar, ışıklı reklam aracı olarak kullanılan neon; bugün artık, mimaride iç ve dış mekanlarda, grafik alanında, heykelde ve çevresel düzenlemelerde sık olarak kullanılmaktadır. Buna karşın, neon, seramiğin bir parçası olarak, yukarıda sözünü ettiğimiz alanlarda kullanıldığı kadar yaygın kullanılmamıştır. Bu çalışmada, neonun artistik seramik formlarda ve yüzeylerde gerek doku, gerekse ışık olarak kullanılmasıyla, seramikte neonun, artistik amaçlı kullanılabilirliği yanında, çok amaçlı da kullanılacağı konusuna yeni bir görüş getirilmiştir. Seramik malzemenin binlerce yıla erişebilecek dayanıklılığı ve plastikliği ile neonun kolay kırılabilirliği, hassasiyeti ve renkli büyülü ışığı birlikte düşünülmüştür. Bütün bu özelliklerin bir arada kullanılmasıyla yepyeni tasarımlar ve uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Neonun, seramik formlarla bütünleşerek oluşturduğu yeni anlatım ve üretilmedeki sınırsız seçenekler, bu konunun daha pek çok şekilde ele alınabileceğini, bunun yanısıra sanatın zenginleşmesine büyük katkılar sağlıyacağını ortaya koymuştur. Seramik ve neonun birlikte kullanımı, sanatın diğer dallarını da kucaklayacak biçimde geniş olanaklar sunabilmektedir. Bu, kimi zaman mimaride, anıtsal bir kontura, heykelde yeni bir anlatıya, enstelasyonda, müzik, ses gibi öğelerle sonsuz mesajlara dönüşebilmekdir. Aynı zamanda, iyi, güzel ve aydınlık bir yüzey ya da mekan yaratmada sınırsız olanaklar sağlamaktadır. Bu, seramik-neon birlikteliğinin, mekanlara estetik açıdan bir zenginlik sağlıyacağı ve yaşamımızda daha yaygın bir yer tutacağı, hem de, günümüz sanat akımlarında belli bir yere geleceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Modern ceramics art will reach new meanings not only through original ceramics shapes (form, surface), but also through modern material, place and presentations. To reach these new meanings, new searchs which have never been tried before will always exist. Therefore, it was thought that ceramics would gain new meanings with light and color and neon was chosen as a vehicle. Neon, which has been used as a means of illuminated advertisement until now, is frequently used in interior and exterior architecture, the field of graphics, sculpture and enviromental arrangements today. However, neon, as a part of ceramic, hasn't been used as extensively as in the fields mantioned above. Neon could be used for artistic ceramics forms and surfaces as a texture and light. As a result, the new idea in this study is that in addition to the usage of neon for artistic purpose, it can be used for many other purposes. The endurance and plasticity of ceramic material which can go on for thousands of years and the fragility, delicacy and colorful magic light of neon were considered together. Using all these characteristics together, new desings and applications have been realized. This new expression which was created' by integration of neon with ceramics forms and the unlimited choices in the production shomed that his subject could be handled in many ways and would help to flourish the art. The use of ceramics and neon together can provide a lot of possibilites in a way to cover the other branches of the art. This can sometimes turn into monumental contour in architecture, to a new expression in sculpture, to endless messages with elements like music and sound in installation. At same time, this provides endless opportunities to create a good, beautiful and illuminated surface or place. It was believed that the integration of ceramics and neon would bring richness into, the places in terms of esthetics and would be more common in our lives; moreover, it would reach a certain level in today's art movements.