Anneliğin siyasal alandaki inşası, Türkiye'de annelik ve siyaset: ?Makbul? anneler ve ?sözde? anneler
The construction of motherhood in the political area, motherhood and politics in Turkey 'ideal'mothers and 'so-called'mothers
- Tez No: 258418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKI ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, anneliğin siyasal alandaki işlevleri ve bu işlevleri dahilinde ve aracılığıyla siyasal alandaki inşa biçimlerini konu edinmektedir. Kadınların siyasal alanda annelik rolleriyle etkinleşmesi veya temsil edilmesinin kaynaklarını ve bu kaynakların dayandığı annelik habitusuna ilişkin kodları araştırmayı amaçlayan bu çalışmada Bourdieu'nün kavramsal çerçevesi ve Ruddick'in ?Anneliğe Özgü Düşünce Biçimi? kavramı temel alınmıştır. Bu amaçla, annelik kavramının kurumdan pratiğe tarihsel inşası, siyasal alandaki inşası ve Türkiye pratiğinde anneliğin siyasal alandaki inşa biçimleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at motherhood functions in political area and construction forms of motherhood within and through these functions in political area. This study aims to reach activation of women in political area through motherhood roles or the sources of the representation and this sources which is based on Bourdieu's conceptual framework and Ruddick's“Maternal Thinking”concept which is predicated on codes regarding maternal habitus. For this purpose, historical construction forms of motherhood concept from institution to practice, its construction in political area and its construction forms in political area of motherhood practice in Turkey will be examined.