?Küçük Hanımefendi? filmlerinde ?batı? sunumu
The west presantation in ?Küçük Hanımefendi? movies
- Tez No: 258419
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Batılılaşma, son iki yüz yıllık tarihimize damgasını vuran bir olgudur. Her ideoloji bu olguyu kendine göre yorumlamış ve birçok araştırmacı da, batılılaşma tarihimizi dönemlere ayırıp incelemiştir. Batılılaşma tarihimiz Tanzimat ile başlayıp, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerimizde de devam etmiştir. Hala günümüzde de Avrupa Birliği tartışmaları altında, batılılaşma olgusu tartışılmaya devam etmektedir. Toplumda yaşanan böylesi önemli bir değişimin, sinemamızda bir karşılığını bulmaması tabii ki düşünülemezdi. Bu çalışma ile batılılaşma anlayışımızı ve bu anlayışın sinemamıza bir yansıması olan Küçük Hanımefendi filmlerini açıklamaya çalıştık. Batılılaşmayı nasıl algıladığımızın en çarpıcı örneği olan bu filmlerde, Demokrat Parti dönemindeki Batı algısının izlerini sürmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Westernazation is a phenomenon which has earmarked in the last two centruies. Every ideology comments this phenomenon according to itself, and many resarchers analyzed about our westernazation history. Our westernazation history has started with administrative Reforms and was carried on in our Constitutionalism and Republic eras. On these days, westernazation phenomenon has been discussed based on the process of Europian Union entrance.An important variation that was experienced by our society, could not be reflected through Turkish cinema. In this study, we aim to explain our westernazation approach, and a reflection of Turkish cinema in Küçük Hanımefendi (Little Lady) movies. These movies, which are good examples of how we perceive, it is possible to trace western perception in Democrat Party.