Toplumsal eleştiri boyutunda Türk popüler sineması: Küçük Hanım ve Şoför Nebahat dizileri
- Tez No: 30613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜKER SEÇİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
ÖZET“Toplumsal Eleştiri Boyutunda Türk Popüler Sineması: Küçük Hanım ve Şoför Nebahat Dizileri”adım taşıyan bu çalışmanın amacı; popüler filmlerin toplumsal yapıyı yansıttıkları varsayımından yola çıkarak, 1960- 1970 dönemi Türkiye'sinin özellikleri açısından iki diziyi çözümlemektir. Çözümleme sonucu, bu iki dizinin içinde gözlenmiş olan gerçeklere ulaşılarak, dönemin yaşam biçimi, topluma bakış açısı saptanmaya çalışılmıştır. Çözümlemeler sonucunda, Küçük Hanım ve Şoför Nebahat adlı dizilerin, iki farklı yaşam biçimini yansıttığı sonucuna varılmıştır. Küçük Hanım dizisinde yansıtılan, lüks ve tüketime yönelik burjuva dünyasıdır. Bu yaşam biçimi, Küçük Hanım dışında, oldukça eleştirel boyutta sergilenir. Şoför Nebahat dizisinde yansıtılan ise, alt gelir düzeyinde yaşayanların dünyasıdır. Yaşamın güçlükleri yanında, burjuva dünyası da diğer dizide olduğu eleştirel bir bakışla yansıtılır. iki dizinin kadın tipleri, kadın olarak varoluş biçimleriyle de karşıttır. Küçük Hanım“uyumlu”, Şoför Nebahat ise“erkek kadın”ı simgeler, izleyici için anlamlan da farklıdır. Küçük Hanım özlemin, Şoför Nebahat ise özdeşleşmenin nesnesidir. Bütün bu özellikler, dönemin gerçekleriyle çakışır. Popüler sinema, tipler ve öyküyü sunuş biçimi aracılığıyla geneli yansıtır. Bu nedenle, inceleme sonuçlan yansıma boyutunda anlamlıdır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze the series of“Küçük Hanımefendi”and“Şoför Nebahat”in the popular Turkish cinema. According to this study, the series reflect the social structure of Turkey, between 1960-1970. The results of the study claim that, the series of“Küçük Hanımefendi”and“Şoför Nebahat”reflect two different life styles. In“Küçük Hanımefendi”, the heroes are from bourgeoisie, and they criticized because of their luxuries and consumptions. In“Şoför Nebahat”, the heroes are from lower class, and the difficulties in their life and bourgeosie, like“Küçük Hanımefendi”, are criticized. The representations of women in these two series are opposite to each other. While Küçük Hanımefendi is showed as well-adjusted.“Şoför Nebahat”is showed as manlike. For the audience, their meanings are different.“Küçük Hanımefendi”is object of desire, and“Şoför Nebahat”is object identification. All these characteristics it into the reality of social structure of Turkey betwen 1960-1970. Popular Cinema reflects the general characteristics of people in society. The characters and the form of story help this. In this sense, the results of this study are meaningful. v-