Mobil içerik ve yayıncılıkta izne bağlı bireysel pazarlama
Permission based individual marketing in the mobile content and publishing, broadcasting, narrowcasting
  1. Tez No: 258497
  2. Yazar: OSMAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN TINGÖY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Yayıncılık teknolojisi geliştiği, mobil yayıncılık uygulandığı ve insanlığın yarısından çoğu mobil iletişim donanımı kullandığı halde, mobil içerik ve yayınlar hâlâ diğerlerinden az tercih edilmektedir. Mobil ortamda en fazla ses tüketilmektedir; diğer verilerin tüketimi daha azdır. Kullanıcılar, ekonomik, konum ve bağlam tabanlı, kullanıcı dostu ve kişiselleştirilebilen mobil içerikleri tercih eder, yayıncılarsa içeriklerini istedikleri zaman ve yerde hedef kitleye ulaştırmak, okutmak, izletmek, dinletmek veya kullandırmak ister. Mobil içerik ve mobil yayıncılık her iki tarafın isteklerini önceki yayıncılık teknolojilerine göre daha iyi karşılar. Uygun iş modeli yayıncılar açısından, pahalı mobil içerikler de kullanıcılar açısından önemli engellerdir. ?Mobil içerik ve yayıncılıkta izne bağlı bireysel mobil pazarlama? modeli, yani kullanıcının istediği mobil içerik karşılığında profiline uygun, belli sayıda pazarlama unsuru okuması, izlemesi, dinlemesi veya kullanması çözümdür. Bireysel haklar ve etik çerçevesinde yayıncı ve reklamverenlerin, izne bağlı bireysel mobil pazarlama modelini tercih etmesi gerekir. Ancak diğer modeller de kullanılır. Bu doktora tezinde gözlem, literatür taraması ve örnek olayların ardından, bir model geliştirilmiş, araştırma amacıyla derinlemesine görüşme için mobil yayıncı, donanım, yazılım, operatör, pazarlama uzman ve karar vericilerine, anket için ise genel mobil iletişim donanımı kullanıcılarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Publishing, broadcasting, narrowcasting technologies are developed and mobile publishing, broadcasting, narrowcasting has implemented in the world. More than half of the current human population has used or using mobile communication devices. However mobile content and publications, broadcasted audio visual material, still used less than other conventional media. Voice is the most consumed content in mobile medium; other contents are less consumed than voice. Users prefer mobile content that is economical, location and context based, user friendly and possible to personalise. Publishers and broadcasters wants to send and let their targeted users read, listen, watch, play, write and interact their contents whenever and wherever they are available. Mobile content and mobile publishing, broadcasting, narrowcasting is better than conventional media technologies in terms of accomplishing both sides desires. Appropriate business model for publishers and expensive mobile content for users are two important obstacles. ?Permission based individual marketing in the mobile content and publishing, broadcasting, narrowcasting? model, namely, for a user to be able to read, watch, use, interact, play a mobile content in exchange of his or her profile, is the solution. Within the frame of individual rights and ethics rules, publishers, broadcasters and advertisers, must choose permission based individual marketing in the mobile content and publishing. However other business models also be used. In this study, after observation, literature review and case studies, a model developed, in-depth interviews conducted for research purposes with mobile publishing, hardware, software, operator, marketing specialists and decision makers, and a survey conducted for general mobile communication device users.