Miselli ortamlarda Cu(II) üçlü kompleksi sentezi
Determination Cu(II) ternary complex in miceller media
- Tez No: 258545
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLİN TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; anyonik, katyonik ve noniyonik özellikli yüzey aktifmaddelerle oluşturulan miselli ortamlarda ve farklı iki pH'da çalışılarak Cu2+ veMo6+ iyonlarının Gallik Asit ve Salisilik Asit ile üçlü kompleks oluşturabilmeyeteneklerine miselli ortamın etkisi spektrofotometrik olarak incelendi.Öncelikle YAM'lerin kritik misel konsantrasyonları hesaplanarak, kompleksoluşumları için uygun madde ve tayin edilebilir en düşük Bakır ve Molibdenkonsantrasyonları belirlendi. Çözelti pH `ının etkisi incelendi.Sonuç olarak Cu2++GA+SA üçlü kompleksi oluşumunda her iki pH'da daanyonik karakterli Sodyumdodesilsülfat(SDS) daha etkin olduğu görüldü.Mo6++GA+SA üçlü kompleksi oluşumunda ise pH=4.5'de anyonik karakterliSodyumdodesilsülfat(SDS) etkin iken pH=6'da katyonik karakterliSetiltrimetilamonyumbromür'ün(CTAB) daha etkin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, by studying in two different pH in miceller media that has beenformulated by anionic, cationic and nonionic surfactants, the effect of micellermedia on ternary complex formulation ability of Cu2+ and Mo6+ ions with GallicAcid(GA) and Salisilik Acid(SA) has been spectrofotometricly determined.First, critical micelle concentrations of surfactants have been calculated, thensuitable ligand and minimum Copper and Molibden ion concentrations for complexformulation in our miceller media have been determined.As a result, it has been observed that anionic sodyumdodecylsulfate(SDS)was more effective on Cu2++GA+SA ternary complex formulation at both of the pHvalues. Anionic sodyumdodecylsulfate(SDS) was more effective at pH=4.5 whilecationic N-cetyl-N-N-N-trimethyl-ammoniumbromid(CTAB) is more effective atpH=6 for Mo6++GA+SA ternary complex formulation.