Geçiş metal iyonları (Mn++, Vo++, Cu++, Cr+++) katkılı riyotropik (miselli) sıvı kristallerde faz geçişlerinin polarize mikroskop ve EPR spektrometrisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 35393
  2. Yazar: HAYRETTİN YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada; sıvı kristallerde faz geçişleri polarize mikroskop ve EPR spekt- rometresi ile incelendi. 1-SDE, NaCl ve H2O belli oranlarda karıştırılarak sıvı kristal yapı elde edildi ve su miktarı farklı üç örnek hazırlandı. Bu örnekler polarize mikroskop ile incelendiğinde: su miktarı fazla olan iki örnekte sıcaklık artırıldığında nemati-kolesterik-izotrop faz geçişlerinin olduğu fakat fazlann oluşduğu sıcaklıkların farklı olduğu görüldü. Su mik tarı en az olan örnekte ise lamel-nematik kolesterik-izotrop faz geçişleri gözlendi. Buna göre sıcaklık ve su miktarındaki değişmenin faz geçişine neden olduğu görüldü. EPR çalışmaları, su miktarı az olan örnek üzerinde yapıldı. Bunun için ortama geçiş metal iyonları (Cr+++, Cu++, VO++, Mn++) katılarak polarize mikroskopta tekrar in celendi ve bu iyonların fazlara bir etkisinin olmadığı görüldü. Her geçiş metal iyonu için faz geçiş sıcaklıklarında EPR spektrumlan alındı ve Cr+++ ile Cu++'da aşırı ince yapı yarılmasının olmadığı, Mn++ ve VO++'da ise; g ve a değerlerinin sıcaklıkla değişmediği görüldü. VO++ için g = 1.9786, a = 115.2 G, Mn++ için ise; g = 1.9898, a = 94 G olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; phase transfers at liquid crystals were searched by polarize microscope and EPR spectrometre. By mixing 1-SDE, NaCl and H2O at constant proportions, liquid crystal complex was gained and prepared three samples with different water percents when the samples were searched under the polarize microscope; it was seen that at a higher temperature, there had been nematic-cholesteric-isotrope phase transfers on the two samples which has more water, but the temperatures formed by phases were different. At the sample with least water percent, lamellaar-nematic-cholesteric-isotrope phase pases are seen. So it's experienced; the variations at the water and temperature amounts caused the phase transfer. EPR works are made on the sample which has less water. For this, by adding trans-metal ions (Cr+++, Cu++, VO++, Mn++) to the setting, it's searched again under a polarize microscope and seen that the ions hasn't any influence EPR spectrums are taken for each trans-metal ion, at phase transfer temperatures and seen that no extreme thin-structure-splitting occured at Cr+++ or Cu++, and g, a values didn't change by temperature for Mn++ or VO++. For VO++ g = 1.9786, a = 115.2 G, and for Mn++ g = 1.9898, a = 94 G was found.