Peristaltik hareket sağlayan tıbbi tekstil materyalinin geliştirilmesi ve bilgisayarlı kontrolü
Designing the medical textile materials providing peristaltic motion and its computerized control
- Tez No: 258551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle nitinol telin ısı karşısındaki mekanik davranışı, deneylerle gözlemlendi. Farklı incelikteki nitinol tellerin, sabit gerilim altındaki akım ve direnç değerleri grafikle verilerek sonuçlar karşılaştırıldı. Peristaltik hareket sağlamak için nitinol teller kullanılarak bir model geliştirildi. Tekstil materyali olarak pamuklu örgü kumaş kullanıldı. Teller, tekstil materyaline ilmek yapılarak dahil edildi. Tellerin, kas gibi belli aralıklarla kasılıp gevşemesini sağlamak amacıyla bir kontrol devresi oluşturuldu. Hazırlanan devrede mikroçip kullanıldı. Bir bilgisayar yazılımı hazırlanarak mikroçip vasıtasıyla devrenin zamanlama kontrolü yapıldı. Tellere birer saniye aralıklarla akım verilecek şekilde hazırlanan program mikroçipe yüklendi. Sabit gerilim altında devre çıkışındaki dirençleri değiştirerek tellere farklı akımlar verildi. Uygulanan akım tellerin ısınmasını sağladı. Isınmadan dolayı teller kısaldı ve örgü kumaşta dalgalanma şeklinde büzülme oluştu.Sonuçlar nitinol alaşımın, düz kas gibi mekanik davranış gösterebildiğini ve bir tekstil materyali içerisine kolaylıkla dahil edilebileceğini ortaya koydu. Hazırlanan model, nitinol alaşımının bir tekstil materyali içerisinde kullanılarak bilgisayar kontrolü ile peristaltik hareket sağlanabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly mechanical behaviours of nitinol wires under heat were observed with experiments.The current and resistance results of nitinol wires within different thinnesses under constant voltage were tested on power stabilizer and compared with graphics. A model was designed using nitinol wires to make a peristaltic motion. A knitted cotton fabric was used as a textile material. The nitinol wires were included into the textile material by looping. A control unit was prepared to make the wires contract and relax periodically like a muscle. A microcip was used in this control unit. The timing control of this model was made by this microcip. A computer software was installed in this microcip to apply a current on wires successively in every one second. Under constant voltage, different currents were applied on wires by changing resistances placed in output of model. The current heated the wires. Because of the heating on wires, they were contracted and so the knitted fabric was shrinked in waving form.The results showed that Nitinol alloy could show mechanical behaviours like smooth muscle and could be included into a textile material easily. The model showed that a peristaltic motion can be imitated using nitinol alloy in a textile material with computerized control.