Teknolojinin sanayide yayılımı için bulanık öngörü modeli
Diffusion of technology in industry: A fuzzy foresight model
- Tez No: 258585
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde hızla artan küreselleşme ile birlikte teknoloji ve yenilik yönetimi; işletmelerin rekabet edebilirliği için vazgeçilmez unsurlar haline gelmiştir. Ülkelerin veya işletmelerin rekabet gücü, bilimsel ve teknolojik yeniliklere hızlı adapte olabilmelerine ve uygulayabilmelerine bağlıdır. Bundan dolayı da teknolojinin popülerleşmesi ve yayılımı için öngörülerin yapılabilmesi işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri açısından önemlidir.Bu çalışmada öncelikle teknoloji ve yenilik yönetimi konularının rekabet ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Daha sonra işletmelerin (özellikle KOBİ'lerin) rekabet edebilirliklerini arttırabilmek için teknoloji yayılımını sağlayacak bir öngörü modeli sunulmuş ve modelin uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, by rapidly increasing of globalization, technology and innovation management are became crucial factors for the competitiveness of firms. The competitiveness of nations or firms depends on fast adaptation and application of scientific and technological innovations. Cause of that reason, to make a foresight for popularization and diffusion of technology is important for the firms? survival.In this study, first of all the relation between technology and innovation management and competitiveness are examined. After that a foresight model which is used for increase the competitiveness of firms (especially SME?s) by diffusion of technology is presented and applicability of the model is considered.