Boşanma sürecinde velayet ile ilgili anlaşmazlık yaşayan ebeveylerin çocuklarına ilişkin düşünceleri ve çocukların boşanmaya uyum düzeylerinin incelenmesi
The study of parents in the divorce processwho in disaccord about quardianship thougnts towards their children and children's level of adjustmet to divorce
- Tez No: 258598
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, boşanma sürecinde velayet ile ilgili anlaşmazlık yaşayan ebeveynlerin çocuklarına ilişkin düşünceleri ile bu düşünceler üzerinde etkili olabilecek etmenlerin belirlenmesi ve ebeveynleri boşanma sürecinde olan dokuz-on iki yaş grubundaki çocukların boşanmaya uyum düzeylerinin saptanması ile çocukların boşanmaya uyum düzeylerinde etkili olabilecek etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara'daki on bir aile mahkemesinde boşanma davaları devam eden, bu süreçte velayet ile ilgili anlaşmazlık yaşayan doksan üç çift ile bu kişilerin dokuz-on iki yaş grubundaki doksan üç çocuğu dahil edilmiştir. Araştırmada ?Ebeveyn Kişisel Bilgi ve Eğilim Formu?, ?Çocuk Bilgi Formu? ve ?Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Ölçeği (ÇBUÖ)? kullanılmıştır. Veriler ?betimleyici istatistikler?, ?iki değişken için ki-kare testi?, ?Mann Whitney-U testi? ve ?Kruskal Wallis testi? kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda; anne ve babaların velayete yönelik tercihlerinde, velayet ile ilgili isteklilik düzeylerinde, velayetle ilgili kararda çocuğun görüşünün alınmasına ilişkin yaklaşımlarında, velayeti alabilmek için belirttikleri nedenlerde, reşit olmayan çocukların velayetinin ayrılması ile ilgili düşüncelerinde ve boşanmadan en fazla kimin etkilendiğine ilişkin yaklaşımlarında ebeveynin cinsiyetinin anlamlı bir farklılık yarattığı (p.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of divorcing couples regarding their children, the factors which can have an effect on their opinions and adjustment levels of children between the ages of nine-twelve, beside this find out the factors which can be effective in their level of adjustment to divorce. The sample of the study had been drawn from ninety three couples whose divorce process have been continuing at eleven family courts in Ankara with dispute regarding guardianship and ninety three children of these couples between the ages of nine and twelve. ?Parent?s Personal Information and Tendency Form?, ?Children Information Form? and ?The Children?s Divorce Adjustment Inventory (CDAI)? had been used in the study. Data had been analyzed with ?descriptive statistics?, ?two-variable chi square test?, ?Mann Whitney-U test? and ?Kruskal Wallis test?.According to the results of the study, parent?s gender has a significant affect on fathers? and mothers? choices regarding guardianship, their level of willingness for guardianship, their opinion about taking children's opinion for guardianship, their reasons for taking guardianship, their ideas about separation of guardianship of minors and their attitudes towards who is affected more from divorce (p.05).