Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Lefkoşa'da kamu sektöründe çalışan kadınların beslenme bilgileri ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of nutritional habits and nutritional knowledges of working women in the goverment sector in Lefkoşa in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC)
- Tez No: 258597
 - Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma KKTC Lefkoşa'da kamu sektöründe çalışan KKTC vatandaşı kadınların beslenme bilgileri ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma materyalini en çok kadın çalışana sahip iki bakanlık çalışanlarından, eşit dağılıma dikkat edilerek gönüllülük esasına göre seçilen 282 KKTC vatandaşı kadın oluşturmaktadır. Araştırma verileri; ?Karşılıklı Görüşme Tekniği? kullanılarak, araştırıcı tarafından 16 Mart-10 Nisan 2009 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların çoğunluğunun (177 kişi) 39 yaş ve altı yaş grubunda ve %48.9'u lise ve dengi okul mezunu olduğu bulunmuştur. Yaş ortalamaları 36.3 ± 0.5 yıl'dır (22 - 57 yıl). Araştırma kapsamındaki kadınların %71.3'ünün günde üç öğün yemek yediği, en fazla atlanılan öğün sabah öğünü olduğu belirlenmiştir. Kadınların vaktinin olmaması, öğün atlama nedenlerinin başında gelmektedir. Kadınların tamamına yakını ara öğün tüketmektedir (%95.3). Ara öğünlerde tüketilenlerin başında meyve-sebze ve kahve gelmektedir. Kadınların psikolojik durumlarının (üzüntülü, sinirli, sevinçli, heyecanlı) besin tüketimlerini etkilediği bu araştırmaların bulguları arasındadır. Besin tüketim sıklıklarının incelenmesi sonucunda kadınların en çok kahve-neskafe (1279 puan), zeytinyağı (1232 puan) ve hellim (1175 puan) tükettikleri bulunmuştur. Kadınların %55'inin beslenme konusunda bilgi edindiği ve beslenme bilgisini edindiği kaynakların başında da %58.1oranı ile doktor/diyetisyen, %49.7 oranı ile gazete ve dergilerin geldiği saptanmıştır. Beslenme konusunda bilgi edinme durumu ile yaş grubu arasındaki ilişki önemlidir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the knowledge of nutrition and the dietary habits of women working in the public sector who are citizens of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). The sample of the research consisted of 282 female citizens of the TRNC selected on a voluntary basis among the employees of the two ministries. The research data was collected through the ?Interview Survey Technique? between 16 March 2009 and 10 April 2009. According to the results of the study, it was found that majority of the women (177 individuals) were in the age group of 39 years and below and 48.9% were graduates of high schools or equivalent institutions. The average point of the women was 36.3 ± 0.5years (22 - 57 year). It was found that 71.3% of the women who were included in the study had three meals a day, and the most frequently skipped meal was the morning meal. The primary reason for skipping meals was that the women did not have time to eat. Almost all the women (95.3%) consumed mid-meal snacks. Fruit-vegetables and coffee were found to be the most consumed food as mid-meal snacks. Among the findings of this study is that the psychological conditions of women (distressed, nervous, happy, excited) had an effect on food consumption. As the result of the examination of the food consumption frequencies, it was found that women mainly consumed coffee-instant coffee (1279 points), olive oil (1232 points) and Halloumi (1175 points). It was found that 55% of the women had information on nutrition and their main sources of information on nutrition were doctors/dieticians with a rate of 58.1% and newspapers and magazines with a rate of 49.7%. A significant relationship was found between the state of receiving information and age group (p0.05).