The experiences of noncustodial fathers after divorce and custody: A phenomenological study about parental alienation
Velayeti olmayan babaların boşanma ve velayet sonrası deneyimleri: Ebeveyn yabancılaşması ile ilgili fenomenolojik bir çalışma
- Tez No: 747069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ebeveyn yabancılaşması, boşanmış ailelerin boşanma sürecinde ve sonrasında yaşayabileceği sonuçlardan biridir. Ebeveyn yabancılaşmasında çocuk, hedef gösteren ebeveyn tarafından farklı stratejiler ve manipülasyonlar kullanılarak bilinçli olarak hedef gösterilen ebeveyne karşı yabancılaştırılır. Aile sistemleri teorisini temel çerçeve olarak kullanan bu çalışma, çocuğunun velayeti olmayan babaların boşanma ve velayet süreçlerinden sonra ebeveyn yabancılaşması bağlamında deneyimlerini multidisipliner bir lensle araştırmaktadır. Velayeti olmayan babalardan oluşan bir örneklem havuzunun Rowland Ebeveyn Yabancılaşma Ölçeği'ndeki ortalama puanından daha yüksek puan alan yedi baba amaçlı örnekleme yapılarak seçilmiştir. Yorumlayıcı olgubilim analizi kullanılarak babaların ebeveyn yabancılaşma deneyimleri“Ebeveyn yabancılaşmasının yolları”,“Babaların psikolojik çıktıları”,“Baba-çocuk ilişkisi çıktıları”,“Profesyonel servislerle deneyimler”,“Cinsiyet temelli eşitsizlik”ve“Karanlığı aydınlatmanın yolları”olmak üzere altı ana tema ve toplamda 24 alt tema altında kümelendirilmiştir. Çalışmanın bulguları; aile sistemleri teorisi, boşanma ve ebeveyn yabancılaşması etrafındaki mevcut literatür, güçlü yönler, kısıtlı kaldığı noktalar, gelecekteki araştırmalar için öneriler ve klinik ve yasal uygulamalar bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parental alienation is one of the outcomes that divorced families may experience during and after the divorce process. In parental alienation, the child is consciously alienated from the targeted parent by the targeting one by using different strategies and manipulations. By using family systems theory as the fundamental framework, the current study explores the experiences of noncustodial fathers in the context of parental alienation after the divorce and custody processes from a multidisciplinary lens. Seven fathers, who scored higher on the Rowland Parental Alienation Scale than the average score of the sampling pool that is consisted of noncustodial fathers, were purposefully selected. Parental alienation experiences of fathers were clustered by using interpretative phenomenological analysis, and it yielded six group experiential themes:“Ways of parental alienation”,“Fathers' psychological outcomes”,“Father-child relationship outcomes”,“Experiences with professional services”,“Gender-based inequality”, and“Ways to light up darkness”, and a total 24 subthemes. Current study findings are discussed in the context of the family systems theory, existing literature around divorce and parental alienation, strengths, limitations, future research directions, and clinical and legal implications.