Bilgisayar destekli nakışlı tekstil ürünlerinin ve nakış sektörünün sorunlarının belirlenmesi
Determining the problems of design features of the textile products with computer assisted embroidery and of embroidery sector
  1. Tez No: 258599
  2. Yazar: TUBA ÇITTIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmada bilgisayar destekli nakışlı tekstil ürünlerinin desen özellikleri ve nakış sektörünün sorunları incelenmiştir. Araştırma Ankara, Bursa, Denizli, İstanbul ve İzmir illeri ticaret odalarına kayıtlı 56 nakış işletmesinde ve bu işletmelerde üretilen100 ürün üzerine yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, nakış sektörünün tasarımda iyi düzeye ulaşma, üretim alanını oluşturma, geleneksel Türk motiflerini ve Türk nakışlarını tanıtma, yeni yatırım alanları geliştirme, markalaşma, pazarlama, yurtdışı piyasalarına açılma ve yurtdışı nakış sektörü ile rekabet edebilme gibi sorunları olduğu tespit edilmiştir. Sektörün, kurumsallaşmada, makine kirliliğinin olmasında, piyasadan ve okuldan eğitilmiş işgücü temininde, eğitim kurumları ile işbirliğinde ve teknolojiyi takipte yaşadığı sorunlar yanında, enerji ve işçilik giderleri, fiyat oluşturma, haksız ve gereksiz rekabet ile vergilendirilme sorunları olduğu da belirlenmiştir.Araştırma kapsamında incelenen ürünlerin çoğunluğunun konfeksiyon için çalışılan numune parçalarından oluştuğu saptanmıştır. Ürünlerin % 4'ünün S beden, en (cm) değerleri ortalamasının 68,05 cm, boy (cm) değerleri ortalamasının ise 1,11 cm. olduğu belirlenmiştir. Bu ürünlerin % 21'inin kumaş yapısının % 100 pamuk olduğu, işleme tekniği olarak en çok sarmanın kullanıldığı, ürünlerin çoğunluğunda kenar temizliği yapılmadığı, ürünlerin en çok beyaz, krem ve siyah renk zemin üzerine işlendiği, ürünlerin çoğunluğunda bitkisel bezeme uygulandığı, ürünlerin işlemelerinde en çok yeşil, beyaz, sarı, kahverengi, altın rengi, siyah, gümüş rengi, eflatun renkleri kullanıldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study examined the problems of design features of the textile products with computer assisted embroidery and of embroidery sector. The study was carried out over 56 embroidery businesses registered in the chambers of trade in the cities of Ankara, Bursa, Denizli, Istanbul and İzmir and over 100 products produced in these businesses. At the end of the study it was found that the sector has such problems as reaching a good level at design, creating a domain of production, introducing traditional Turkish motives and embroidery, developing new investment fields, being a trademark, marking, including into foreign markets and being able to compete with the foreign embroidery sector. It was also determined that the sector has such problems at being institutionalized, having machinery pollution, providing educated work force from schools and markets, at collaborating with educational institutions and keeping up with technology, as well as those of energy and labor costs, creating prices, taxation through unfair and superfluous completion. It was found that most of the products examined within the content of the study were made up of sample parts worked for readymade clothing. Four per cent of the products were determined as S size, the breadth (cm) mean values were 68.05 cm and that the length (cm) mean values were 1.11 cm . Twenty-one percent of the these products were found to have a clothing texture of 100 % cotton, rolling was used as the embroidery technique the most, most of the product were not applied border cleaning, the products were mostly embroidered on a white, cream and black background, plant designs were mostly applied to the products, and that green, white, yellow, brown, golden, black, silver, light purple colors were mostly used at the embroidery.