Ergenlerin akran ilişkileri ve yalnızlık düzeylerinde evde internet kullanımının etkisinin incelenmesi
A study on the effect of the internet use at home on the peer relations and the loneliness level of the adolescents
  1. Tez No: 258600
  2. Yazar: NUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Ankara İl Merkezinde bulunan orta sosyo ekonomik düzeydeki liselerin ikinci sınıfına devam eden 15-16 yaş grubunda olan ergenlerin arkadaşlık ilişkileri, yalnızlık düzeylerinde evde internet kullanımının etkisini incelemek, arkadaş ilişkileri, yalnızlık düzeyleri ile evde internet kullanımını etkileyen çeşitli değişkenlerin etkili olup olmadığını belirlemek ve orta sosyo ekonomik düzeydeki ergenlerin, arkadaşlık ilişkileri, yalnızlık düzeyleri ile evlerinde internet kullanımı arasında ilişki olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara il merkezinde orta sosyo ekonomik düzeyde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerin ikinci sınıfına devam eden 15-16 yaş grubunda olan ergenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine, lise ikinci sınıfa devam eden, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, evinde en az bir yıldır internet bağlantısı olan ve haftada en az üç kere internet kullanan 150 (kız:75, erkek:75) ergen ile evinde internet bağlantısı olmayan 150 (kız:75, erkek:75) ergen olmak üzere toplam 300 ergen dâhil edilmiştir. Araştırmada ergenler ve aileleri hakkında bilgi toplayabilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ?Genel Bilgi Formu?, ergenlerin arkadaş ilişkilerini değerlendirmek için ?Akran İlişkileri Ölçeği? ile ergenlerin yalnızlık düzeylerini değerlendirmek amacıyla ?UCLA Yalnızlık Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the peer relations, loneliness level and Internet use at home of the adolescents in order to identify whether the variables influencing peer relations, loneliness levels and Internet use at home are effective or not; and appreciate whether there is a relationship between peer relations and loneliness levels of adolescents of average socio-economic levels and Internet use at home. This research was executed on 300 volunteer younsters who attend second year of high schools from average socio-economic level in Ankara city, are of the group of 15-16 years of age, and of whom 150 (girl: 75, boy: 75) having internet connection at home at least for one year and using internet at least three-four times a week; and 150 who do not have internet connection at home. In this research, in order to collect information about the adolescents and their families ?General Information Form? developed by the researcher, in order to appreciate peer relations of the adolescents ?Peer Relations Scale?, and in order to appreciate the loneliness levels of the adolescents ?UCLA Loneliness Measure? were used.