Soğuk katlama ön işlemlerinin tatar akçaağacı (Acer tataricum L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkileri
The effects of cold stratification pretreatment on germination of tatar maple (Acer tataricum L.) seeds
  1. Tez No: 258601
  2. Yazar: SERPİL ERKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; soğuk katlama işleminin Tatar akçaağacı (Acer tataricum L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi ve tohum bin dane ağırlığı, çimlenme süresi ve yüzdesi araştırılmıştır. Bu amaçla, tohumlar +4 °C'de 15 gün arayla kontrol dahil 9 farklı zamanda (15-120 gün) soğuk katlamaya alınmıştır. Katlamaya alınan tohumlar Mart ve Nisan ayı başında, tesadüf blokları deneme desenine uygun ve dört yinelemeli olarak Behiçbey Orman Fidanlığı'na ekilmiştir. Katlamaya alınan tohumlar Mart ayı başında laboratuar şartlarında çimlendirilmeye alınmıştır. Ekim zamanını takiben 56 gün boyunca gözlemler yapılmış, çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. İstatistiki sonuçlar en yüksek çimlenmenin 120 gün soğuk katlama uygulanan tohumlarda görüldüğünü göstermiştir. Çalışmada % 73 çimlenme yüzdesi en yüksek başarı oranı olmuştur. Minitab 1.3 analiz sonuçlarına göre çimlenme yüzdelerinde % 73 ila % 0 oranında değişiklik gösteren önemli farklılıklar vardır. Çalışma sonuçları, türün fidanlık ve ıslah çalışmaları bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of cold stratification in Acer tataricum L. seed germination and seed characteristics, including one thousand seed weight, germination period and germination percentage were searched. For this aim, the seeds were cold stratified at 4 °C for 15 to 120 day with 15 day intervals. Seeds were subjected to 9 different periods(including control) of cold stratification. The cold stratified seeds were sown at open field conditions according to completely randomized design with four replications at the beginning of March and April to the Behiçbey Forest Nursery. The stratified seeds were tried to germinate at laboratory conditions at the beginning of March. Germinated seeds were observed periodically during 56 days to determine germination percentage. Statistical analyses showed that the highest germination results were obtained 120 days of cold stratification. 73 % germination percentage was the highest rate achieved in the study. There were significant differences for germination percentage according to the results of anaysis of Minitab 1.3. The results of the study should be used in nursery practice and breeding of the species such as sowing density, selection of seed stands.