Magnolia grandiflora L. ve Magnolia x soulangiana Soul. türlerinin bazı tohum özelliklerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
The researches on some seed characteristics of Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul
  1. Tez No: 232434
  2. Yazar: EBRU EBCİN KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Magnolia grandiflora L. ve Magnolia x soulangiana Soul. türleri tohumlarının morfolojisi, olgunlaşma zamanı, çimlenme engeli ya da dormansi fizyolojisi ve tohum gücü (doğrudan, dolaylı), laboratuarda gerçekleştirilen bir dizi deneysel çalışmalarla araştırılmıştır.Elde edilen bulgular, tohum morfolojisi açısından Magnolia grandiflora L. ve Magnolia x soulangiana Soul. türlerinin, uzunluk, genişlik ve kalınlık ölçüleri açısından tohum boyutu özelliklerinin ortalama değerleri bakımından farklılıklar gösterdiğini, ortalama tohum ağırlıkları ve 1000-tane ağırlıkları arasında ise farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Magnolia grandiflora L. türünün 1000-tane ağırlığı 210.31 gr., Magnolia x soulangiana Soul. türünün 1000-tane ağırlığı da 209.01 gr. bulunmuştur.Tohum olgunlaşma zamanı ile ilgili denemelerde, Magnolia grandiflora L. tohumlarının Aralık'ta , Magnolia x soulangiana Soul. tohumlarının da Ekim'da yeterli olgunluğa ulaştığı belirlenmiştir.Manolya türleri tohumlarında ön işlemleri zorunlu kılan dormansi ya da çimlenme engeli mevcuttur. Çalışma kapsamında söz konusu çimlenme engelinin giderilmesi için her 2 türde soğuk katlama (klasik katlama), çıplak katlama, osmotik stres ile koşullandırma ve katlama + hormonla (GA3) muamele etme işlemlerinin etkileri deneysel olarak araştırılmıştır.Deneme sonuçları, her 2 türde de çıplak katlama ve osmotik stres ile koşullandırma yöntemlerinin tohumların çimlenme engelini gidermek için yeterli olmadığını ortaya koymuştur.20 ºC ve 25 ºC'lik 2 farklı sıcaklık düzeyinde 3, 4.5, 6 aylık sürelerle soğuk katlama uygulanan tohumların çimlenme testi sonuçları; çimlenme yüzdesi (GP %), ortalama çimlenme süresi (MGT ? gün) ve çimlenme değeri (GV) parametrelerine göre analiz edilmiş, elde edilen bulgular, türlere ve katlama sürelerine göre önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Magnolia grandiflora L. tohumlarında en yüksek çimlenme yüzdesi 4.5 ay süre ile katlama uygulanan ve 25 ºC'de çimlendirilen tohumlar ile (% 81) 6 ay süre ile katlama uygulanan ve 20 ºC'de çimlendirilen tohumlardan (% 81) elde edilmiştir. Çimlenme parametreleri açısından ise en iyi çimlenme performansını 4.5 ay süre ile katlama uygulanan ve 25 ºC'de çimlendirilen tohumlar vermiştir. Magnolia x soulangiana Soul. tohumlarında ise en yüksek çimlenme yüzdesi 4.5 ay süre ile katlama uygulanan ve 25 ºC'de çimlendirilen tohumlarda (% 91) ile 6 ay süre ile katlama uygulanan ve 20 ºC'de çimlendirilen tohumlardan (% 94) elde edilmiştir. Çimlenme parametreleri açısından ise en iyi çimlenme performansı 4.5 ay süre ile katlama uygulanan ve 25 ºC'de çimlendirilen tohumlarda saptanmıştır.Her 2 türün tohumlarında çimlenme engelinin giderilmesi için denenen 1500 ppm ve 2000 ppm düzeylerindeki hormon uygulamalarının çimlenme üzerindeki etkileri 1,5 ve 3 aylık katlama süreleri ile kombineli olarak gerçekleştirilmiş ve deneme bulguları hem Magnolia grandiflora L. hem de Magnolia x soulangiana Soul tohumlarında 1500 ppm GA3 + 3 aylık katlama işleminin çimlenme parametreleri açısından en iyi sonucu verdiğini (% 85 ve % 95) ortaya koymuştur.Tohum canlılığını kısa sürede belirleyebilmeye yönelik indirekt testler kapsamında tetrazolium ve elektriksel iletkenlik denemeleri gerçekleştirilmiş ve tetrazolium yönteminin iç uyku halindeki tohumların vital gücünü yeterli düzeyde yansıtabildiği belirlenmiştir.Bu sonuçlar katlama + hormonla (GA3) muamele işlemlerinin gerek çimlenme yüzdesi (GP), çimlenmenin ortalama süresi (MGT) ve çimlenme değeri (GP) gibi performans ölçütleri bakımından, gerekse uygulama süresinin kısalığı bakımından özellikle soğuk katlama ve diğer seçeneklere göre daha uygun bir ön işlem olarak yorumlanmış ve kullanımı, hem Magnolia grandiflora L. hem de Magnolia x soulangiana Soul. tohumlarında dormansi yada çimlenme engellerinin giderilmesinde uygulama değeri en yüksek yöntem olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Morphology, maturation time, germination obstacle or dormancy physiology and seed vigor (direct or indirect) regarding the seeds of the species Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul. have been researched by a number of experimental studies carried out in laboratory.The findings obtained revealed that the species Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul. differ in average values of seed sizes such as width, length and thickness, while there is no difference between average seed weights and 1000-seed weights. 1000-seed weight of Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul. were found to be 210.31 g and 209.01 g respectively.Trials about maturation time of seeds showed that seeds of Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul. reach sufficient maturity in December and October respectively.Dormancy, which requires preliminary treatment, or germination obstacle are existent in the seeds of magnolia species. During the study, cold stratification (classical stratification), naked stratification, conditioning by osmotic stress and stratification + treatment by hormone (GA3) in order to eliminate the said germination obstacle were researched experimentally for both species.Trials results revealed that naked stratification and conditioning by osmotic stress are not sufficient to eliminate germination obstacle in the seeds of both species.Results of germination test made on the seeds to which cold stratification was applied at 2 different temperatures, 20 ºC and 25 ºC, at 3 months, 4,5 months and 6 months periods, were analyzed in accordance with some parameters, namely germination percentage (GP%), mean germination time (MGT ? day) and germination value (GV); and the findings obtained showed that there were significant differences as to the species and stratification times. The highest germination percentage in the seeds of Magnolia grandiflora L. was obtained from the seeds to which stratification was applied for a period of 4.5 months and germinated at 25 ºC (81%) and a period of 6 months and germinated at 20 ºC (81%). The highest germination performance in terms of germination parameter was obtained from the seeds to which stratification was applied for a period of 4.5 months and germinated at 25 ºC. The highest germination percentage in the seeds of Magnolia x soulangiana Soul. was obtained from the seeds to which stratification was applied for a period of 4.5 months and germinated at 25 ºC (91%) and a period of 6 months and germinated at 20 ºC (94%). The highest germination performance in terms of germination parameter was obtained from the seeds to which stratification was applied for a period of 4.5 months and germinated at 25 ºC.Effects of the hormone applications, which were tried at 1500 ppm and 2000 ppm to the seeds of both species for the purpose of eliminating inhibition of germination, were realized in combination and with stratification times of 1.5 months and 3 months. And findings of the trial revealed that GA3 + 3-months stratification provide the highest germination parameter (85 % and 95 %) in the seeds of both Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul.In the indirect tests made for determining seed viability within the shortest time, tetrazolium and electrical conductivity trials were carried out and it was found that tetrazolium method can reflect the vital power of the seeds sufficiently in identifying vitality.Based on these results, it was considered that stratification + hormone (GA3) treatment is a more appropriate preliminary treatment than the other options, particularly cold stratification, as to performance criteria such as germination percentage (GP), mean germination time (MGT), germination value (GV) and time of application. And use of the said stratification + hormone treatment is suggested as the method which provides the highest performance value in eliminating dormancy or inhibition of germination in the seeds of both Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul.