Lariat crown bileşiğinin iyonofor olarak kullanıldığı cıva(II) iyon-seçici elektrot geliştirilmesi
Development of mercury(II) ion-selective electrode base on a Lariat crown compound
  1. Tez No: 258627
  2. Yazar: BERNA DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, makrosiklik bir bileşik olan 8,17-bis(piren-1-ilmetil)-6,7,8,9,15,16,17,18- oktahidrodibenzo[f,m][1,8,4,11] ditiyadiazasiklotetradesin lariat crown (taç) bileşiğinin iyonofor olarak kullanıldığı, cıva(II) iyon-seçici PVC membran elektrot geliştirilmesi ve ömrü, cevap süresi, optimum çalışma aralığı, tayin sınırı, çalışılabilir pH aralığı gibi bazı cevap karakteristiklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, % 1 iyonofor, % 66 PVC, % 33 plastikleştirici ve 0,023g iletkenlik artırıcı bileşimli PVC membran elektrotlar hazırlandı. Tüm ölçümler, çift temaslı referans elektrot | Analit Çözeltisi | Membran | 1,0×10-3 M CaCl2 | AgCl | Ag tipindeki bir hücre kullanılarak yapıldı. Elektrot, 4,0-4,5 pH aralığında ve 1,0×10-2-1,0×10-6 M cıva(II) derişim aralığında, 27,6 ± 0,6 mV/pHg eğimle yaklaşık bir Nernst cevabı gösterdi. Hazırlanan elektrotların farklı iyonlara karşı cevabı araştırıldı ve sabit bozucu yöntemi ile bu iyonların seçicilik katsayıları tayin edildi. Bu elektrodun çeşitli analitiksel uygulamalarda cıva(II) iyonları için indikatör elektrot olarak kullanılabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a mercury(II) ion-selective PVC membrane electrode using a macrocyclic compound of 8-(pyren-1-ylmethyl)-17-(3,8a,10a,10c-tetrahydropyren-1ylmethyl)- 6,7,8,9,15,16,17,18- octahydrodibenzo[f,m][1,8,4,11] dithiadiaza cyclotetradecine lariat crown compound as ionophore and to determine its lifetime, response time, optimum working range, detection limit, optimum working pH range and other response characteristics. For this purpose the PVC membrane electrodes were prepared with a membrane composition of 1% ionophore, 33% plasticizer, 66% PVC and 0.023 g membrane additive. All measurements were carried out with cell of the type Double Junction Referance Electrode | Analyte Solution | Membrane | 1,0×10-3 M CaCl2 | AgCl| Ag. The electrode exhibited an apparent Nernstian response in the 4.0-4.5 pH range and 1,0×10-2-1,0×10-6 M mercury(II) concentration range, with a slope of 27,6 ± 0,6 mV/pHg. The response of the electrodes towards different ions was investigated and the selectivity coefficients were determined by the fixed interference method. It was determined that this electrode could be used as an indicator electrode for mercury(II) ions in various analytical applications.