Lariat taç (crown) eterlerin ve komplekslerinin sentezi, yapılarının spektroskopik ve kristallografik yöntemler ile aydınlatılması
Synthesis and spectral characterization of crown-lariat ethers and their complexes
  1. Tez No: 104574
  2. Yazar: İRFAN YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Doktora Ted LARİAT TAÇ (CROWN) ETERLERİN VE KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ SPEKTROSKOPİK YE KRİSTALLOGRAFİK YÖNTEMLER İLE AYDINLATILMASI İrfan YAMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri EstKfisfl Kimya Anabflim Dab Danışman : Prof.DnZeynel KILIÇ Bu çalışmada; O, N ve P donor atomlarından oluşan ligandlar sentezlendi. Trietilenglikol ile TsCPün kuru piridin ortamında reaksiyonundan trietilenglikolditosilat (I) ve bu bileşiğin DMF'de o-nitrofenol ve susuz K3CO3 ile reaksiyonundan 1,8-Bis- (2'-nitrofenoksi)-3,6-dioksaoktan (2), p-nhrofenol ve susuz K1CO3 ile reaksiyonundan ise, 1,8 -Bis (4'-nitrofenoksi)-3,6-dioksaoktan (3) elde edildi. Bileşik (2) ve (3)'ün EtOH ortanunda Pd/C katalizörlüğünde hidrazinmonohidrat (NH2NHJ.H2O) ile indirgenmesinden bileşik (4) ve (5) hazırlandı. Tnetüenglikol'ün piridin ve asetonitril ortamında dfldorodiizopropilaminofosfın oksit ile etkileşiminden bileşik (6), bileşik (4)'ün benzen ortanunda difenilfosfin ve formaldehit ile etkileşiminden ise, bileşik (7) sentezlenmiştir. Bileşik (4)'ûn Cu(CH3COO)3 ile reaksiyonundan 8 nolu kompleks, bileşik (5)'in Cu(CH3COO)2 ve Ni(CH$COO)2 ile reaksiyonundan (9) ve (10) nolu kompleksler ve bileşik (7)'in La(N03)3, Nİ(CHjCOO)ı ve PtClj ile reaksiyonundan da (1 1), (12), (13) nolu kompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapılan ; element analizi, MS,ER,UV,TGA, !H-NMR,13C-NMR ve 3IP-NMR spektroskopik ve X-ışınlan kristallografik verilerden yararlanılarak aydınlatıldı. 2001, sayfa : 117 ANAHTAR KELİMELER : Halkalı lariat eterler, acık zincirli lariat eterler, fosfor içeren lariat eterler, açık zincirli multidentat ligand kompleksleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhJXThesis SYNTHESIS AND SPECTRAL CHARACTERIZATION OF CROWN-LARIAT ETHERS AND THEIR COMPLEXES İrfan YAMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof JOr. Zeynel KILIÇ In this study, the acyclic and cyclic multidentate ligands containing O, N and P heteoatoms were synthesised. The reaction of Methylene glycol with p-TsCl gave triethylene glycol ditosilate (1) in dry pyridine. l,8-bis(2'-nitrophenoxy)-3.6- dioxaoctane (2) and l,8-bis(4'-nitrophenoxy)-3.6-dioxaoctane (3) were obtained from the reaction of compound (1) with 2-nitrophenol, 4-nitrophenol and anhydrous KjCOj in DMF, respectively. Compounds (4 and 5 ) were prepared by the reduction of the compounds (2 and 3) with hydrazine monohydrate (80 %) and Pd.C (10 %) in EtOH. The reaction of triethylene glycol with dichlorodiisopropyl- amino phosphine oxide in MeCN gave compound (6) which is containg two phosphorus atoms in macrocycle. The phosphorus containing acylic ether (7) has been obtained from the reaction of compound (4) with diphenylphosphine and CH20 in benzene. The Cu (H) complex (8) was synthesised by the reaction of compound (4) with Cu(CH3COO)j. The Cu (TJ) and Ni (n) complexes (9 and 10) were synthesised by the reaction of compoud (5) with Cu(CH3COO)2 and Ni(CH3COO)j respectively. The Cu (p),Ni (H) and Pt (II) complexes (11,12 and 13 ) were also obtained by the reaction of compoud (7) with Cu(CH3COO)2, Ni(CH3COO)a and PtCb, respectively. 2001, 117 pages Key Words : Cyclic-Lariat ethers, acyclic-ethers,lariat ethers containing phosphorus atoms, acyclic-multidendate ligand complexes.