Üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri olan ilköğretim çağı çocuklarında polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi kullanılarak adenovirus (ADV) araştırılması
Investigation of adenovirus in primary school age children having symptoms of upper respiratory track infections by using polymerase chain reaction (PCR) method
  1. Tez No: 258645
  2. Yazar: EMİNE BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAPAR, PROF. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tıbbi Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Polymer Science and Technology, Medical Biology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sıklıkla soğuk algınlığına neden olan adenoviruslar (Adv) insanlarda pek çok sistemi etkileyen ve çeşitli hastalık tablolarına yol açabilen, dünya genelinde yaygın bir virüstür. İnsan adenovirusları DNA homolojisi ve hemaglütinasyon özelliklerine göre altı alt gruba (A-F) ayrılmaktadır. Bunlardan B, C ve E alt grupları sıklıkla solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Serolojik çalışmalar çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonlarının %10'unun adenoviruslara bağlı olduğunu göstermiştir. Bu tez çalışmasında üst solunum yolu enfeksiyon şikayetleri olan ilköğretim çağı çocuklarında, boğaz sürüntü örneklerinde adenovirusların saptanması için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) kullanıldı. Beş yüz adet boğaz sürüntü örneğinin 11'inde (%2.2) adenovirus DNA'sı pozitif bulundu. Saptanan suşların alt gruplarının belirlenmesi için virüs DNA'ları üst solunum yolu enfeksiyon etkeni B, C ve E alt gruplarına özgü primerler kullanılarak çoğaltıldı. On bir örneğin tümü E alt grubuna (Serotip 4) ait bulundu. PCR ürünlerinin E alt grubuna özgü olup olmadığı MspI restriksiyon enzimi kullanılarak doğrulandı. Bu amaçla Amplikonlar %2'lik agaroz jelde yürütüldü ve bant görüntüleri UV ışık altında GelDoc sistemi ile görüntülendi.
Özet (Çeviri)
Adenoviruses are frequently cause of common cold in the world. They also affect a lot of systems and lead to several illnesses in humans, Human adenoviruses fall into six subgroups (A-F) according to their DNA homology and hemaaglutination. In these subgroups, B, C and E mainly associated with respiratuary tract infections. Serologic studies have been shown that ten percent of respiratuary infections in children have been associated with adenoviruses. In this study, polymerase chain reaction was used for detecting adenoviruses in respiratory samples obtained from primary school age children who have symptoms of upper respiratory track infections. Eleven (2.2%) out of the five hundred samples were positive for adenoviruses. To determine the subgroups, DNA of the viruses were amplified by using primers specific to B, C and E subgroups which cause upper respiratory track infections. Subgroup E (serotype 4) was detected in all the eleven positive samples. It was confirmed that PCR products belong to subgroup E by using the Mspl restriction enzyme. In this purpose, all PCR products were analyzed on a 2% agarose gel and visualized under UV light by GelDoc system.