Merkezleyen yakın halkalar üzerinde matris yakın halkaları
Matrix near-rings over centralizer near-rings
- Tez No: 258661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm ve ikinci bölümlerde çalışma ile ilgili literatür ve bu çalışmada kullanılacak temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; genelleştirilen matris yakın halkalarında, matris yakın halkalarının idealleri arasındaki benzerlik ilişkileri verilmiştir. Halkalardan farklı olarak temel yakın halkadan matris yakın halkasına ideal genişletmenin aynı sonuçları vermediği söylenebilir. Bu çalışmada, temel yakın halka, merkezleyen yakın halkaların özel bir örneği olması durumunda ideal benzerliğinin bire bir aynı olduğu gösterilmiştir. Dördüncü bölümde; merkezleyen yakın halkalar ile matris yakın halkaları arasıdaki eşitlik koşulları ve devirli p-gruplarının otomorfizmleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first and second parts, writings in purpose or verse and constitutive information are being given. In the third part comparisons between generalized matrix near ring and ideals of matrix near rings and could be seen. It is stated that the results of ideal expeditions of matrix near rings and central near rings are different according to rings. It will be expressed that ideal similarity is the same when basic near ring is a special example of centralizer near rings. In the fourth part, the equivalent conditions between matrix near-rings and automorfizms of cyclic p-groups will be studied.