Yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozunun köftelerin bazı fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri üzerindeki etkisinin yanıt yüzeyi yöntemi ile modellenmesi
The modelling with responce surface methodology of the effects of non-fat dry milk and whey powder on some physical, chemical, organoleptic and textural properties of meat patties
  1. Tez No: 258669
  2. Yazar: ÖZLEM AKDÖKER CANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; köftelerin çeşitli fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri üzerinde yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozunun etkisinin saptanması ve bu etkilerin, Merkezi Birleşik Desen (Central Composite Design) modeli kullanılarak yanıt yüzeyi yöntemine (Response Surface Methodology) göre modellenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, hammadde olarak kullanılan kıyma, kuzu kuyruk yağı ve baharatlara ilaveten yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozunun kombinasyonları (%0-1) kullanılarak köfteler hazırlanmış ve bu köftelerde çeşitli fiziksel-kimyasal, tekstürel ve duyusal analizler yapılmıştır.İstatistiksel verilerden, köfte üretiminde katkı maddesi olarak kullanılan yağsız süt tozunun kullanım seviyelerinde istatistiksel olarak önemli (P
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the purpose of determining it effects of non-fat dry milk and whey powder on some physical, chemical, organoleptic and textural properties of meat patties and modelling with these effects on Response Surface Methodology by using Central Composit Design Model.In this study, in addition the meat, sheep tail fat and spices used as the raw materials, meat balls were prepared by using different combination (0-1%) and of non-fat dry milk and whey powder and some physical-chemical, textural and sensorial analyses were applied on these meatballs.According to the statistical data; it has been found that the effects of non-fat dry milk were not significant statistically (P