Saf kıvırcık koyunlarının alyuvar içi potasyum ve glutatyon tipleri bakımından genetik yapısının belirlenmesi
Determination of erythrocyte potassium and glutathione types in pure kivircik sheep
  1. Tez No: 258684
  2. Yazar: CENGİZHAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER KEMAL GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada saf Kıvırcık ırkının alyuvar içi potasyum ve glutatyon tipleri bakımından genetik yapısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Kırklareli ilinde bulunan ve özel olarak koruma altına alınmış 50 başlık Kıvırcık koyunu kullanılmıştır. Hayvanların boyun toplardamarından alınan kan örneklerinden yararlanarak alyuvar içi potasyum ve glutatyon tiplendirmesi yapılarak çeşitli kan parametreleri hesaplanmıştır (Nawb, Nap, Nae, Kwb, Kp, Ke). Bu kan parametrelerinin cinsiyet ve alyuvar içi potasyum tipine göre kan parametreleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Kıvırcık koyunlarının alyuvar içi potasyum polimorfizmi bakımından fenotipik frekansları % 68 LK tipli ve % 32 si HK tipli olarak tespit edilmiştir. Alyuvar içi potasyum polimorfizmi bakımından allel gen frekansı ise KH gen frekansı 0,56 ve KL gen frekansı 0,44 olarak bulunmuştur. Ayrıca sürünün Hardy-Weinberg yasasına göre genetik dengede olduğu ? 2 analizi sonucunda anlaşılmıştır. Cinsiyet faktörünün hematokrit yüzdesi ve kan parametreleri üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine eriytrocyte potassium and glutathione types in pure Kıvırcık breeds. Present study was realized only 50 pure Kıvırcık breed. All animal was obtained from Kırklareli raised special farm. Samples of blood was taken from the V. Jugularis of sheep. This blood samples were used to determine eriytrocyte potassium, glutathione and some blood parameters (Nawb, Nap, Nae, Kwb, Kp, Ke). The phenotipic frequencies were determined to eriytrocyte potassium types in pure Kıvırcık breeds such as 68 % LK types and 32 % HK types. The gene frequency of KH and KL loci were found as 0,56 and 0,44 respectively. Furthermore, The observed and expected genotype frequencies were suitable in terms of Hardy-Weinberg equlibrium. There were no found any relationship between sex factor with blood parameters (p>0,05).