Tekirdağ ili sahillerinde avlanan su ürünlerinin ağır metal içeriklerin belirlenmesi
Determination of heavy metal contents in fishery products of Tekirdağ coasts
  1. Tez No: 258685
  2. Yazar: İLKER MARANGOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Marmara Denizi'nin Tekirdağ İl'i kıyılarından elde edilen tüketime hazır haldeki kabuklu su ürünlerinden Akdeniz Midye'si ve Karides'te, balık türlerinden Mezgit, Karagöz İstavrit, Lüfer'de civa, kadmiyum, kurşun, çinko ve bakır ağır metal düzeyleri AAS yöntemi ile tespit edildi. Çalışma da 16 adet Lüfer, 24 adet Mezgit, 105 adet Karagöz İstavrit, 225 adet Karides ve 150 adet Akdeniz Midye'si incelenmiştir. Akdeniz Midye'si örneklerinde ortalama civa değeri; 0,001 mg/kg, kadmiyum; 0,17 mg/kg, kurşun; 0,1386 mg/kg, çinko; 33,046 mg/kg ve bakır; 0,2246 mg/kg ve karides örneklerinde ortalama civa değeri; 0,0173 mg/kg, kadmiyum; 0,0213 mg/kg, kurşun; 0,001 mg/kg, çinko; 5,856 mg/kg ve bakır; 0,207 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Karagöz İstavrit örneklerinde ortalama civa değeri; 0,0173 mg/kg, kadmiyum; 0,0213 mg/kg, kurşun; 0,001 mg/kg, çinko; 5,856 mg/kg ve bakır; 0,207 mg/kg olarak, mezgit örneklerinde ortalama civa değeri; 0,0205 mg/kg, kadmiyum; 0,0155 mg/kg, kurşun; 0,001 mg/kg, çinko; 1,0905 mg/kg ve bakır; 0,001 mg/kg olarak, lüfer örneklerinde ortalama civa değeri; 0,065 mg/kg, kadmiyum; 0,02 mg/kg, kurşun; 0,001mg/kg, çinko; 4,855 mg/kg ve bakır; 0,3055 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Çalışma örneklerinde tespit edilen metal yoğunluklarının ülkemiz için kabul edilen maksimum sınır değerler içerisinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mercury, cadmium, lead, zinc, copper heavy metal levels in fish species such as whiting, horse mackerel, bluefish and in ready-to-serve shelled fishery products which obtained from the Tekirdağ coasts of the Marmara Sea such as Mediterranean mussels and shrimps are determined by AAS method. 16 bluefishes, 24 whitings, 105 horse mackerel, 225 shrimps and 150 Mediterranean mussels are analyzed in this study. It is determined that, in the Mediterranean mussel samples, the average level of mercury is 0,001 mg/kg, cadmium is 0,17 mg/kg, lead is 0,1386 mg/kg, zinc is 33,046 mg/kg and copper is 0,2246 mg/kg; and in the shrimp samples, the average level of mercury is 0,0173 mg/kg, cadmium is 0,0213 mg/kg, lead is 0,001 mg/kg, zinc is 5,856 mg/kg and copper is 0,207 mg/kg. It is also determined that, in the horse mackerel samples, the average level of mercury is 0,0173 mg/kg, cadmium is 0,0213 mg/kg, lead is 0,001 mg/kg, zinc is 5,856 mg/kg and copper is 0,207 mg/kg; and in the whiting samples, the average level of mercury is 0,0205 mg/kg, cadmium is 0,0155 mg/kg, lead is 0,001 mg/kg, zinc is 1,0905 mg/kg and copper is 0,001 mg/kg; and in the bluefish samples the average level of mercury is 0,065 mg/kg, cadmium is 0,02 mg/kg, lead is 0,001 mg/kg, zinc is 4,855 mg/kg and copper is 0,3055 mg/kg. It is decided that, heavy metal densities of the analyzed samples are in the acceptable levels for our country.