Tavuk eti ürünlerine (sosis, burger, köfte) uygulanan gama ışınlamanın yağ asitleri kompozisyonu üzerine etkisinin belirlenmesi
The effects of gamma irradition on fatty acids composition on chicken meat products (sausage, burger and meatball)
- Tez No: 258694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tavuk eti zengin besleyici özelliği ve düşük üretim maliyetinden kaynaklanan ucuz fiyatıyla toplumumuzun beslenmesinde vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Son yıllarda tavuk etinden üretilen birçok ürün market raflarında yer almakta ve tüketime sunulmaktadır. Işınlama tekniği gıda maddelerinin bozulmasına yol açan mikroorganizmaların sayısını azaltmakta veya tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Ancak ışınlama, özellikle yağ miktarı yüksek olan gıdalarda bazı radyolitik bileşiklerin oluşumuna da sebep olmaktadır.Bu araştırmada, tavuk etinden üretilen sosis, burger ve köfte örneklerinin gama ışını (60Co) uygulamasıyla yağ asidi kompozisyonu ve trans yağ asidi içeriğinde meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Örneklere 0, 2,5, 5, 7 ve 11 kGy dozajlar uygulanmıştır. Araştırma aynı markaya ait örneklerle, üç paralelli olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The chicken meat is an indispensable food on our country?s diet because of sustenance and low production costs. In nowadays, many products which made from chicken are take their places on shelves and served for consumption. The irradiation increases the microorganisms which makes reduce on meat products or totally disrupt them. However, the irradiation, especially on meals which have high fat, makes some radiolytic compounds.In this research, chicken sausage, burger and meatball examples are examined in gamma lights (Co60) whatever differences happens in fatty acids compositions and trans fatty acids. The 0, 2.5, 5, 7 and 11 kGy doses are performed. The research works on tree parallel on same brand.