Manisa yöresindeki bağ alanlarında uygulanan damla sulama sistemlerinin teknik ve ekonomik yönden incelenmesi
Economical and technical evaluation of drip irrigation systems for vineyards in Manisa
  1. Tez No: 258695
  2. Yazar: SERDAR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Manisa ilinde damla sulama yöntemi ile sulanan bağ alanlarında 7 adet işletme sulama sistemleri yönünden incelenmiş, mevcut koşullar göz önüne alınarak sistem unsurları yeniden boyutlandırılmış, yeni işletme planları hazırlanarak sonuçlar mevcut sulama sistemleri ile teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılmıştır.Sonuçta, Manisa ili Saruhanlı ilçesinde bulunan bağ işletmelerinde, maddi kaygılar yüzünden düşük maliyet ile kurulan damla sulama sistemlerinin, sistem debisinin yetersiz kaldığı, sistem planlamasının ve işletme biçiminin mevcut koşulları yansıtacak şekilde yapılmadığı saptanmıştır. Bu eksikliklerin, kimi firmaların müşteri politikaları bakımından maliyeti düşürerek ucuz proje uygulamaları ve çiftçilerin damla sulama yöntemi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Mevcut durumda birim alan maliyetleri, alan büyüklüklerine bağlı olarak, 190 ? 530 TL arasında değişirken, önerilen projelere göre bu değerler 790 ? 1500 TL arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 7 area of vineyards in Manisa province that irrigated with drip irrigation method were evaluated, irrigation systems were examined in the current circumstances, consider the elements of the system is resized, the new projects are results of existing irrigations systems and the technical and economically compared.As a result, Manisa province in Saruhanlı county in sandy soil of low cost because of financial concerns and the drip irrigation system flow is inadequate, the system planning and operation of the format to reflect current conditions were not done. These shortcomings, in terms of policies, some companies reduce cost by client applications, and inexpensive project for farmers in drip irrigation method that has been observed due to not have enough information. While the costs of unit area depending on field size are changed between 190 ? 530 TL in the current status, according to the proposed systems these values are determined as 790 ? 1500 TL.