Trakya koşullarında farklı sulama yöntemleri altında ikinci ürün silajlık mısırın su üretim fonksiyonlarının belirlenmesi
Determination of water production functions of secondary crop maize under different irrigation methods in Trakya conditions
  1. Tez No: 258696
  2. Yazar: HAKAN OKURSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALİM ORTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tekirdağ koşullarında 2007-2008 yıllarında ikinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliğinde, sulama yöntemlerinin ve farklı düzeylerdeki sulama suyu uygulamalarının verim, verim öğeleri, su ? üretim fonksiyonları ve ekonomik faktörler üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülen çalışmada; sulama yöntemi olarak karık ve damla, sulama düzeyi olarak su ihtiyacının %0, %33, %66 ve %100' ünün karşılandığı 4 konu dikkate alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek mevsimlik su tüketimi değeri her iki yılda da bitki su ihtiyacının tam olarak karşılandığı I3 konusunda elde edilmiştir. Bu değerler, 2007 yılında, karık sulama yönteminde 601.48 mm, damla sulama yönteminde 468.95 mm, 2008 yılında ise sırasıyla, 581.15 mm ve 464.93 mm olarak gerçekleşmiştir. En yüksek yeşil ot verimleri I3 konusundan elde edilmiştir. Anılan değerler 2007 yılında, karık sulama yönteminde 8504.47 kg da-1 ,damla sulama yönteminde 7590.40 kg da-1, 2008 yılında ise sırasıyla 8255.30 kg da-1, 7361.7 kg da-1 olarak ölçülmüştür.İkinci ürün silajlık mısır bitkisinin su ? verim ilişkisi faktörü (ky), denemenin ilk yılında, karık sulama yöntemi için 1.40, damla sulama yöntemi için 1.53, ikinci yılda ise karık sulama yöntemi için 1.55, damla sulama yöntemi için 1.84 olarak hesaplanmıştır. Bu değer, sulama yöntemleri birleştirildiğinde 2007 yılı için 1.47, 2008 yılı için 1.65 olmuştur.İnfrared termometre tekniği kullanılarak, sulama zamanı planlamasına baz oluşturacak ilişkiler belirlenmiştir. CWSI değerlerinin değişimi, toprak nem içeriğindeki değişimle korelasyon göstermiş, topraktaki nem eksikliği arttıkça CWSI değerlerinde artış görülmüştür.Araştırma sonuçlarından elde edilen veriler kullanılarak, farklı büyüklüklerdeki (9 da, 49 da ve 100 da) model alanlarda tarımı yapılan ikinci ürün silajlık mısır bitkisinde, damla ve karık sulama yöntemlerinin tüm unsurları, işgücü giderleri, sulama suyu masrafı vb. tüm parametreler dikkate alınarak maliyet analizleri yapılmış, her bir sulama yöntemi ve düzeyi için net gelir değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the secondary product silage maize growing in the years 2007 and 2008 in Thrace conditions, furrow and drip irrigation as the irrigation methods and four treatments meeting the 0%, 33%, 66% and 100% of water demand as the irrigation level were considered in the study to determine the yield and yield components of irrigation methods and irrigation applications in different levels, water production functions and their effect on economical factors.According to the research results, the highest seasonal crop evapotranspiration value was determined in the I3 case in which the adequately irrigation water the growing season in both years. These values were 601.48 mm in furrow irrigation and 468.95 mm in drip irrigation in 2007; and 581.15 mm and 464.93 mm in 2008 respectively. The highest green crop yield value was determined in I3 case. Above-mentioned values in 2007 were measured as 8504.47 kg da-1 in furrow irrigation, 7590.40 kgda-1 in drip irrigation and in 2008 were 8255.30 kgda-1 and 7361.7 kgda-1 respectively.The water production factor of secondary crop silage maize, in the first year of the study, was calculates as 1.40 for furrow irrigation and 1.53 for drip irrigation, and in the second year 1.55 furrow irrigation and 1.84 for drip irrigation. For the second year this value, when the irrigation methods are combined, has been 1.47 for 2007 and 1.65 for 2008.With the help of infrared thermometer technique, relations which may constitute a basis in for irrigation scheduling programme have been determined. The change of CWSI values has shown a correlation with the change in the soil moisture content; as the soil moisture content decreases an increase has been determined in CWSI values.By using the values obtained from the research results, an economical analysis was done in the secondary crop corn plant cultivation for various sized model areas regarding all the components of drip and furrow irrigation systems labour costs, irrigation water costs etc. and net income for each irrigation method and level has been determined.