Bakır oksit/titanyum dioksit heteroeklem yapıların elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of electrical and optical properties of copper oxide/titanium dioxide heterojunction devices
- Tez No: 258729
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada sol-jel yöntemiyle hazırlanan CuO/TiO2/ATO heteroeklem yapıların elektriksel ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Cam alt tabakalar üzerinde hazırlanan CuO, TiO2 ve ATO ince filmlerin yapısal, optiksel ve elektriksel özellikleri incelenirken X-ışını kırınım yöntemi, FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) geçirme spektrumları, UV-Vis-NIR geçirme spektrumları ve iki nokta akım-gerilim yönteminden yararlanılmıştır. Özellikleri incelenen filmlerden cam alt tabakalar üzerine CuO/TiO2/ATO heteroeklem yapıları elde edilmiş ve yapıların akım-gerilim (I-V) belirtkenlerinin diyot özelliği gösterdiği belirlenmiştir. TiO2 filminin kaplama koşulları değiştirilerek diyot belirtkeni geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapıların oda sıcaklığındaki elektriksel belirtkenler incelenerek en iyi belirtkenlere sahip CuO/TiO2/ATO heteroeklem seçilmiştir. Seçilen diyotun sıcaklığa bağlı I-V ve kapasite-gerilim (C-V) ölçümleri yapılarak yapının akım-iletim mekanizmasının çok basamaklı tünelleme/yeniden birleşme olduğu tespit edilmiştir. Yapıdaki tünelleme basamak sayılarının birinci bölge (V0,25V) için ise 3688 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrical and optical properties of CuO/TiO2/ATO heterojunction prepared by the sol-gel technique were investigated. X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and ultraviolet?visible?near infrared transmission spectroscopy (UV?Vis?NIR) and two-probe current voltage measurements were used to examine structural, optical and electrical properties of CuO, TiO2 and ATO thin films grown on the glass substrates. The junctions were found to be rectifying from the current-voltage (I-V) characteristics of CuO/TiO2/ATO heterojunctions on glass substrates fabricated using these films whose properties were investigated. Diode characteristic was developed by varying the growth conditions of TiO2 films. Using the electrical characteristics at room temperature, the CuO/TiO2/ATO heterojunction with the best characteristics was selected. Finally, temperature-dependent I-V measurements were conducted for the selected CuO/TiO2/ATO heterojunction and the current transport mechanism of the structure was determined to consist with multi-step tunneling/recombination model. The number of tunneling steps of CuO/TiO2/ATO heterojunction was calculated to be about 795 and 3688 for region no. 1 (V0,25V) respectively.