Bakır oksit / titanyum oksit eklem özelliklerinin incelenmesi
The investigation of copper oxide / titanium oxide junction properties
  1. Tez No: 724559
  2. Yazar: HAKAN OT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, florür katkılı kalay oksit (FTO) kaplı cam alt tabakalar üzerinde DC manyetik sıçratma yöntemiyle kaplanan bakır oksit/titanyum oksit eklem özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle cam alt tabakalar üzerinde farklı büyütme sürelerinde bakır oksit (CuO) ve titanyum oksit (TiO2) ince filmler hazırlanmıştır. Büyütme süresinin, filmlerin optiksel ve elektriksel özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu özelliklerin incelenmesinde UV-VIS-NIR yansıma ve geçirgenlik spektrumları, XRD desenlerinden ve iki nokta I-V-T yönteminden yararlanılmıştır. Tek tabaka filmlerin incelenmesinden sonra, aynı koşullarda CuO/TiO2 diyotlar FTO kaplı cam alt tabakalar üzerinde büyütülmüştür. Oda sıcaklığında I-V ölçümleri yapılarak diyot parametreleri hesaplanarak en iyi diyot tespit edilmiştir. En iyi diyodun sıcaklığa bağlı I-V ve C-V ölçümleri yapılmış ve ideallik faktörü, engel yüksekliği, seri direnç gibi diyot parametrelerinin sıcaklığa bağlılığı incelenerek yapının akım-iletim mekanizması hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the copper oxide/titanium oxide junction properties coated with DC magnetron sputtering on fluorine-doped tin oxide-coated (FTO) glass substrates. In the study, firstly, copper oxide (CuO) and titanium oxide (TiO2) thin films were prepared on glass substrates at different growth times. The effects of the film growth time on the optical and electrical properties of the films were investigated. UV-VIS-NIR reflectance and transmittance spectra, XRD patterns and two point I-V-T method were used to examine these properties. After examining the monolayer films, CuO/TiO2 diodes were grown on FTO coated glass substrates under the same conditions. Among these diodes, the best diode was determined after calculating the diode parameters by making I-V measurements at room temperature. Temperature-dependent I-V and C-V measurements of the best diode were made and the temperature-dependence of diode parameters such as ideality factor, barrier height and series resistance were examined and information about the current conduction mechanism of the structure was obtained.