Lüminesans yöntemlerle gerçekleştirilen tarihlendirme çalışmalarında kullanılan örnek hazırlama tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of sample preparation techniques which are used in dating with luminescence methods
- Tez No: 258730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) ve Termolüminesans (TL) yöntemleriylegerçekleştirilen tarihlendirme çalışmalarında çeşitli teknikler kullanılarak örnekhazırlanmaktadır. Bu örneklerin hazırlanması kullanılan tekniğe bağlı olarakfarklı aşamalar içermektedir. Bu aşamaları belirlemek, birbiriyle karşılaştırmakve en uygun teknikleri saptamak amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada asituygulaması, ezme ve eleme işlemleri ele alınmıştır. Asit uygulaması, ezme veeleme işlemleri kullanılarak hazırlanan farklı 9 grup örneğin OSL ve TL sinyalşiddetleri elde edilmiş, tekniğe bağlı olarak sinyal şiddet değişimlerininincelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayalı olaraklüminesans yöntemlerle gerçekleştirilecek tarihlendirme çalışmalarındakullanmak üzere en uygun örnek hazırlama teknikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many kinds of techniques are used for sample preparation in dating with OpticallyStimulated Luminescence (OSL) and Thermoluminescence (TL) methods.Thesetechniques include different chemical and device applications. In this study, differentsample preparation techniques which are include cushing, sieving and chemicalapplication were compared. By using cushing, sieving and chemical applications,9 groups different samples were prepared and then with respect to technique, OSL andTL luminescence signals were examined. According to results, the best samplepreparation techniques, for dating with luminescence methods, were selected