Yoğunluk fonksiyonel teorisi ile Be ve Ti bazlı sistemlerin elektronik yapılarının incelenmesi
Investigation of electronic structures of Be and Ti based systems by density functional theory
  1. Tez No: 258733
  2. Yazar: CAN MUTLUGELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında WIEN2K programının yapısı inceledik ve TiC bileşiği için test ettik. Bu program ile BeS, BeSe ve BeTe bileşiklerinin enerji band yapıları, durumlar yoğunlukları ve elektron yoğunlukları hesaplandı. Sonuçlarımızı daha önceki deneysel ve teorik çalışmalar ile karşılaştırdık. Bulgularımızın daha önceki çalışmaların sonuçları ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the structure of WIEN2k program and tested for the TiC compound. The energy band structure, the density of states, the density of electrons for the BeS, BeSe, BeTe compounds have been calculated by this program. We have compared our results with the previously experimental and theorical works. It is seem that our findings are in good agreement with that of the earlier studies.